Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sāk izmeklēt Lielbritānijas iesaistīšanos Irākas karā

Ceturtdien darbu sāk Lielbritānijas valdības komisija, kas izmeklēs Apvienotās Karalistes iesaistīšanos Irākas karā, sešus gadus pēc toreizējā premjerministra Tonija Blēra strīdīgā lēmuma par līdzdalību ASV vadītajā iebrukumā.

Blērs solījis pilnā mēra sadarboties ar izmeklēšanas komisiju, par kuras izveidošanu pagājušajā mēnesī paziņoja pašreizējais premjerministrs Gordons Brauns, tādējādi pildot solījumu, ka komisija tiks izveidota, kad no Irākas tiks izvesti britu karavīri.

Kara kritiķi pauž cerību, ka izmeklēšanas komisija, kas analizēs gan laika posmu pirms 2003.gada iebrukuma, gan pēc tā, gaismā cels ar izlūkinformāciju notikušās manipulācijas, kas savulaik veiktas, lai attaisnotu iesaistīšanos ASV prezidenta Džordža Buša uzsāktajā karā.

«Smagi cietusi sabiedrības uzticība valdībai pēc tās apšaubāmajiem un katastrofālajiem lēmumiem pirms Irākas kara,» sacīja liberāldemokrāts Niks Hārvijs, kura pārstāvētā partija vienīgā no britu trim lielajām partijām iestājās pret karu. «Ja vispār ir kāda cerība par sabiedrības uzticības atjaunošanu, ir būtiski svarīgi, ka izmeklēšanas lielākā daļa tiek veikta atklāti.»

Braunam nācās atteikties no sākotnējās ieceres, ka izmeklēšana varētu notikt slepeni. Līdzīgā kārtā neīstenosies premjera vēlme, ka komisija par pieļautajām kļūdām nevienu nevainos.

Ārlietu ministrs Deivids Milibends uzsvēra, ka komisija varēs pēc saviem ieskatiem slavēt vai pelt, ko vien tā uzskatīs par pamatotu. Savukārt sers Džons Čilkots, kurš vadīs izmeklēšanas darbu, apliecināja, ka komisijas darbs notiks iespējami atklāti.

Čilkots, kura vadītajā komisijā ietilpst vēl četri cilvēki, savulaik bijis augsta ranga ierēdnis.

Komisija apskatīs laika posmu no 2001.gada līdz 2009.gada jūlijam, un sagaidāms, ka izmeklēšana ilgs vienu gadu.