Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dombrovskis vēlas palielināt garantēto minimālo ienākumu

Premjers Valdis Dombrovskis («Jaunais laiks») pauž apņēmību nodrošināt garantētā minimālā ienākuma (GMI) palielināšanu tuvākajā laikā.

Tā ceturtdien žurnālistiem pēc tikšanās ar Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvjiem pavēstīja Dombrovskis.

Patlaban GMI ir aptuveni 37 lati, plānots, ka to pieaugušajiem varētu palielināt līdz 40 latiem, bet bērniem - līdz 45 latiem.

Finanšu ministrija patlaban aprēķinot, cik tas varētu izmaksāt valsts budžetam.

Dombrovskis ar pilsētu mēriem šoreiz tikās, lai pārrunātu pašvaldībām svarīgos jautājumus ekonomiski sarežģītajos apstākļos - iespējas reģionos nodrošināt veselības aprūpi un izglītību. Tika diskutēts arī par Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma apguvi, kā arī valstī īstenoto sociālo programmu. Gan premjers, gan LLPA pārstāvji paskaidroja, ka šī bijusi iespēja abpusēji noskaidrot situāciju.

«Šī bija regulārā tikšanās, bet šoreiz tie jautājumi, par kuriem runājām, bija izglītība, veselības aprūpe un Eiropas Savienības fondu apguve. Vienojāmies par turpmākā darba virzieniem,» pastāstīja Ministru prezidents. Sarunā piedalījušies arī speciālisti no Izglītības un zinātnes ministrijas, Finanšu ministrijas, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta.

Uz jautājumu, vai pašvaldību vadītājiem līdz ar to ir ieviesta lielāka skaidrība par tālāko rīcību un vai tās no valsts vēl var sagaidīt kādu atbalstu, Dombrovskis informēja par ieceri paaugstināt GMI.

«Informējām par tā saucamo sociālās drošības spilvenu - garantētā minimālā ieņēmuma paaugstināšanu, kam attiecīgi tiktu nodrošināts valsts līdzfinansējums,» klāstīja Ministru prezidents.

Arī LLPA izpilddirektors Jānis Kalviņš aģentūrai BNS pauda gandarījumu par tikšanos, norādot, ka šoreiz gan nav panākti konkrēti lēmumi vai vienošanās, bet pašvaldību vadītājiem vismaz daļēji ieviesta lielāka skaidrība par valstī notiekošajiem procesiem, kā arī radusies «nedaudz lielāka drošības izjūta» par valdības atbalstu pašvaldībām.

Kalviņš žurnālistiem pēc tikšanās sacīja, ka viens no galvenajiem sarunu tematiem bijusi veselības aprūpes reforma, kā arī atzinīgi novērtēja nelielo, tomēr nozīmīgo soli GMI paaugstināšanā.

«Nebija konkrētas atbildes, bet redzējām vēlmi kopā strādāt, lai šīs atbildes konkretizētu un pēc iespējas ātrāk,» teica LLPA vadītājs, piebilstot, ja valdība kaut ko lemtu nedarīt vai nenodrošināt kādā jomā atbalstu pašvaldībām, tas būtu jāzina pēc iespējas savlaicīgāk.

«Diezgan nopietni runājām par veselības aprūpi - esam ļoti satraukušies par reģionālo slimnīcu likteni,» stāstīja Kalviņš, arī atkārtoti apliecinot, ka arīdzan šajā jautājumā «līdz konkrētībai vēl tālu».

Par GMI plānoto pielikumu Kalviņš izteicās vien atzinīgi, nesūkstoties, ka tas būtu maznozīmīgs solis iedzīvotāju atbalstam.

«Patlaban jebkura palīdzība, ko saņem pašvaldības budžetā, ir nozīmīga.. Kaut neliela, bet laba palīdzība pilsētas iedzīvotājiem,» uzsvēra Kalviņš.