Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Inovāciju eksperts: Krīzes pārvarēšanā jāiesaista visa sabiedrība

Krīzes pārvarēšanas procesos būtu jāiesaista visa sabiedrība, intervijā žurnālam «Kapitāls» norāda menedžmenta stratēģiju, investīciju plānošanas un inovāciju ieviešanas eksperts Aleks Blumentals.

Vērtējot pasaules ekonomisko krīzi un tās ietekmi uz Latviju, eksperts aicina taupīšanas, restrukturizācijas un citos procesos masveidā iesaistīt cilvēkus, lai visa sabiedrība justu, ka tādā vai citādā veidā piedalās norisēs.

«Ja procesus neveido tā, lai piedalītos daudzi, tad tiem nerodas uzticība,» akcentē Blumentals. «Krīzes laikā ir iespēja mazliet vairāk izprast, kas mēs esam, ko un kā darām. To nevar atstāt vienas nelielas grupas ziņā. Jo jautājums, uz ko vēlamies atbildēt, ir krietni dziļāks.«

Kā norāda inovāciju ieviešanas eksperts, var gaidīt, kad pārējā pasaule atgūsies un nauda atkal ienāks arī Latvijā, bet tā ir pesimistiska pieeja. «Patiesībā jau visi gaida, ka viss notiks pats no sevis un kādi veči kaut ko izlems un iedos naudu. Latvijā pagaidām nav šī kolektīvā, lielās grupas procesa.«

Eksperts uzsver, ka laikā, kad iestājas īsta krīze, notiek visinteresantākās lietas. Piemēram, Ņūorleānā pēc viesuļvētras «Katrīna» atbildīgie dienesti nespēja ātri reaģēt, bet sabiedrība pati mobilizējās kopīgai rīcībai. Vajadzēja no jauna būvēt milzīgu daudzumu māju, bet cilvēkiem nebija naudas. Nācās būvēt pašiem ar mazām izmaksām. Inženieru un arhitektu firmām, advokātu birojiem nācās sadarboties, lai paātrināti dabūtu jaunās būvēšanās atļaujas.

«Rezultātā visa sabiedrība darbojas, visi būvē mājas - atbalsta cits citu. Neviens nedomā - kā taisīt biznesu, kāds kuram auto vai statuss sabiedrībā, motīvs ir - mums jāizdzīvo!» skaidro Blumentals.

Viņš atzīst, ka Latvijā, domājot par nākotni, trūkst radošuma. Mūsu valstij jādarbojas līdzīgi kā Kalifornijai 60.gados, kur izauga Silikona ieleja.

«Ja te, Latvijā, parādīsies kas jauns - arī uz šejieni cilvēki tieksies. Ja ieviestu grupu procesus, tas attīstītu radošo garu, un cilvēki gribētu piedalīties. (..) Neatkarība ir spēja tikt pašiem galā ar sevi, negaidot uz citiem. Ir nepieciešama programma - tāda kā menedžmenta struktūra - kur ieguldīt, kur ne, kā iesaistīt cilvēkus, lai viņi justu, ka tas ir viņu darbs. Jāatzīst, ka visi esam vienā bedrē un visi esam atbildīgi. Spējot atzīt savas kļūdas, spējam tās labot un izaugt,» uzsver Blumentals.