Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vairākums iedzīvotāju nevēlas lata devalvāciju

Lai gan atsevišķi eksperti un publiskas personas joprojām uztur diskusiju par lata devalvācijas iespēju, vairākums Latvijas iedzīvotāji vēlas pašreizējā lata kursa saglabāšanu, liecina pētījumu centra SKDS jūlijā veiktās aptaujas dati.

Latvijas Banka kategoriski noliedz lata devalvācijas iespēju, un aptaujas dati rāda, ka iedzīvotāji šo pozīciju atbalsta. 63,9% respondentu aptaujā norādījuši, ka atbalsta pašreizējā lata piesaistes kursa pret eiro saglabāšanu, 22% teikuši, ka viņiem uz šo jautājumu ir grūti atbildēt, savukārt par lata devalvāciju iestājas 14,1% aptaujāto.

Jānorāda, ka vienlaikus salīdzinoši neliela daļa iedzīvotāju uzticas Latvijas Bankas paustajam viedoklim saistībā ar lata stabilitāti. 19% uzskata, ka lata devalvācijas iespēja ir maza, bet 33,7% uzskata, ka šāda iespēja ir liela. 27,6% aptaujāto norādījuši, ka lata devalvācijas iespēja ir vidēja, bet 19,7% respondentu uz šo jautājumu bijis grūti sniegt atbildi.

Lata devalvācijas iespēju visbiežāk par ticamu uzskata iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 44 gadiem (40%), krieviski runājošie Latvijas iedzīvotāji (41%) un Latgalē dzīvojošie (45%).

Savukārt par mazticamu vai neticamu lata devalvācijas iespēju visbiežāk uzskata iedzīvotāji ar augstāko izglītību (24%), augstiem ienākumiem (32%), kā arī Rīgā (24%) un Kurzemē (25%) dzīvojošie.

Kā norāda SKDS, aptaujas dati liecina: lai gan lielākās daļas iedzīvotāju vēlmes saskan ar Latvijas Bankas politiku, lielā daļā sabiedrības šajā jautājumā vienalga vērojama spriedze un neticība, ka banka saglabās nacionālās valūtas kursu. SKDS atzīmē, ka cēlonis šai neticībai ir visaptverošā uzticības krīze varas pārstāvjiem.

Kā skaidro Latvijas Banka, lats ir piesaistīts vienotajai Eiropas valūtai eiro. Latvijas Banka 2004. gada 30. decembrī noteikusi lata piesaistes kursu eiro: 1 EUR = 0,702804 LVL, kas saskaņā ar valdības apstiprināto plānu par Latvijas gatavošanos pilntiesīgai dalībai Ekonomikas un monetārajā savienībā ir spēkā no 2005. gada 1. janvāra.

Latvijas Banka nodrošina lata un eiro maiņas kursa svārstības ±1% apjomā no centrālā jeb piesaistes kursa, proti, Latvijas Banka starpbanku tirgū automātiski pērk vai pārdod eiro, ja tā kurss par ±1% pārsniedz piesaistes kursu 1 EUR = Ls 0,702804. Bankām ir izdevīgāk iegādāties eiro Latvijas Bankā, nevis no citas bankas vai privātpersonām, ja starpbanku tirgū tā cena par 1% pārsniedz piesaistes kursu, vai pārdot šo valūtu Latvijas Bankai, ja tās cena starpbanku tirgū ir 1% zem piesaistes kursa.