Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būs iespēja anonīmi atteikties no negribētiem bērniem

Lai nepamestu savu jaundzimušo, negribēto bērnu izgāztuvē, māte no jaundzimušā varēs atteikties anonīmi, atstājot viņu īpašā vietā — «Baby Box», ceturtdien raksta «Diena».

Šāda vieta septembra pirmajā pusē tiks atvērta Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Vienības gatvē. Tas nepieciešams, lai neatkārtotos pēdējos gados vairākkārt vecāku realizētie baisie scenāriji, kad jaundzimušie dzīvi vai jau miruši izmesti atkritumu tvertnēs, izgāztuvēs vai kāpņutelpās.

Ja pirms vairākiem gadsimtiem mātes savus negribētos bērnus parasti mēdza atstāt pie klosteriem un baznīcām, tad pēdējos gados vairāku valstu slimnīcās ierīkoti šādi «Baby Box».

Bērnu slimnīcas vadītājs Dzintars Mozgis gan pauž cerību, ka «Baby Box» paliks tukšs, jo mātes neizšķirsies bērnus pamest, tomēr, «ja māte tā rīkojas, labāk, lai bērns paliek dzīvs un vesels, nevis nomirst mēslainē». Tiesa, ja bērns būs atstāts «Baby Box», māti nevarēs saukt pie kriminālatbildības, kā tas notiktu, ja viņa mazuli bezpalīdzīgā stāvoklī pamestu uz ielas. Bērns kā atradenis arī ātri būs adoptējams.

Statistika, cik bieži Latvijā bijuši gadījumi, kad atkritumos, liftos, kāpņutelpās atrasti dzīvi jaundzimušie, no kuriem vecāki vēlējušies atbrīvoties, nav. Slimnīcas un policija lēš: ne vairāk kā viens gadā. Nedzīvus jaundzimušos atrod biežāk. Pamestam ārā, jo īpaši aukstā laikā, zīdainim liktenīgas var būt stundas, pat minūtes.

«Baby Box» atradīsies slimnīcas intensīvās terapijas nodaļas ārsienā, kurā būs īpašas, no Vācijas pasūtītas durvis. Tajās no pagalma puses būs atvere, kas atgādina seifu vai bankomātu. «Seifā» no ārpuses ieliekot bērnu, tas nokļūs durvju iekšpusē iebūvētā īpašā gultiņā.

Kad bērns tur ieguldīts, ārā viņu izņemt vairs nevar, jo durvis automātiski bloķējas. Par to līdzās «Baby Box» būs informācija, arī Grūtniecības krīzes centra konsultatīvais tālrunis, uz kuru visu diennakti zvanot nelaimē nonākušās sievietes var saņemt psiholoģisku un praktisku palīdzību. Tas būs kā pēdējais slieksnis, lai māte tomēr neatteiktos no bērna un meklētu palīdzību.