Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kampars: Jaunais Būvniecības likums kardināli vienkāršos būvniecības procesu

Sadarbībā ar būvniecības nozares nevalstiskajām organizācijām Ekonomikas ministrija (EM) sagatavojusi jaunā Būvniecības likuma projektu, kas kardināli vienkāršos būvniecības procesu, uzsver ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL).

Kā aģentūru LETA informēja EM Sabiedrisko attiecību nodaļā, patlaban EM uzsāk jaunā Būvniecības likuma saskaņošanu ar ministrijām un sociālajiem partneriem.

Kampars atzīst, ka jauns Būvniecības likums bija nepieciešams jau sen - pašreiz spēkā esošais likums pieņemts 1995.gadā. «Pašreiz spēkā esošais likums jau ir morāli novecojis, un nepieciešams jauns likums. Ministrija to izstrādājusi sadarbībā ar būvniecības nozares nevalstiskajām organizācijām,» viņš akcentē.

Pēc ministra domām, jaunais likums būtiski uzlabos uzņēmējdarbības vidi, jo kardināli vienkāršos pašreiz visai smagnējo un birokrātisko būvniecības procesu. Kampars cer, ka jaunais likums stāsies spēkā jau no 2010.gada 1.janvāra.

Likums paredz būtiski vienkāršot būvniecības procesu, it īpaši privātmājām, mazināt administratīvo slogu būvniecībā, samazinot nepieciešamo atļauju un saskaņojumu skaitu būvniecības uzsākšanai, skaidri noteikt valsts un pašvaldību kompetenci būvniecības jomā, noteikt būvniecības dalībnieku tiesības un pienākumus, kā arī saskaņot Būvniecības likumu ar Administratīvā procesa likumu.

Paredzams, ka līdz ar likumprojekta apstiprināšanu tiks novērsta šobrīd bieži vien novērotā situācija, kad Būvniecības likuma normas var tikt dažādi interpretētas un atsevišķās jomās, tostarp ceļu un elektroapgādes jomā, radīja situāciju, ka spiestā kārtā - lai neradītu pārlieku lielus zaudējumus iedzīvotājiem - Būvniecības likuma normas tiek pārkāptas.

Vienlaikus, izstrādājot likumprojektu, ir ņemts vērā Pasaules bankas pētījuma «Doing Business» vērtējums, kurā norādīts, ka būvniecības saskaņošanas procedūru ziņā Latvija ir 78.vietā.

Oficiālās būvniecības saskaņošanas procedūras Rīgā vidēja lieluma noliktavas būvniecībai un tās pieslēgšanai komunikāciju tīkliem prasa 187 dienas, izpildot 25 dažādas procedūras. Salīdzinājumam - Dānijā būvniecības saskaņošanai jāveic 6 procedūras, Igaunijā - 13. Dānijā saskaņošanu var veikt 69 dienās, Igaunijā - 118 dienās.

Paredzams, ka pēc likumprojekta pieņemšanas Latvija pietuvosies Dānijas rādītājiem, tādējādi būtiski uzlabojot uzņēmējdarbības vidi un palielinot Latvijas pievilcību vietējo un ārvalstu investoru acīs.

Vadoties no citu Eiropas valstu pieredzes, likumprojektā paredzēti vairāki nosacījumi, lai būvniecības procedūru vēl vairāk vienkāršotu, un paredzēts, ka būvprojekts nav nepieciešams, būvējot viendzīvokļa dzīvojamās mājas un to palīgēkas. Vienkāršotas procedūras tiek saglabātas arī renovācijas, rekonstrukcijas darbiem, inženiertīklu pievadu izbūvei un mazēkām. Tiek risināts jautājums par konteinertipa ēku uzstādīšanu.

Lai saskaņotu Būvniecības likuma normas ar Administratīvā procesa likuma regulējumu, likumprojektā ir skaidri noteikts, kuru būvniecības procesā pieņemto lēmumu var apstrīdēt trešās personas - kaimiņi, sabiedriskās organizācijas. Lai izbēgtu no zaudējumu radīšanas būvniecības ieceres ierosinātājam, kā arī apkārtējai videi un sabiedrībai kopumā, trešajām personām ir dota iespēja iesaistīties procesā pirms būvdarbu veikšanas, kad ir dots pirmais konceptuālais būvvaldes atbalsts iecerei. Vienlaikus tiek saglabāts nosacījums, ka būvdarbi nevar tikt uzsākti, kamēr par būvniecības tiesiskumu pastāv strīds.

Būvniecības nozare veido būtisku Latvijas tautsaimniecības aktivitāšu daļu, un tās ieguldījums ekonomikā veido 7,9% no iekšzemes kopprodukta. Tādēļ EM kā par nozari atbildīgās ministrijas izaicinājums ir nodrošināt būvniecības nozares komersantu konkurētspēju Latvijā un ārvalstu tirgos, radot papildus darba vietas un uzlabojot Latvijas tirdzniecības bilanci.