Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bērnu slimnīcas «Baby Box» plānots atklāt 8.septembrī

Šā gada 8.septembrī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tiks atklāts «Baby Box» jeb vieta, kurā māte varēs anonīmi atstāt savu jaundzimušo, ja būs pieņēmusi lēmumu no bērna atteikties, aģentūru LETA informēja projekta vadītāja Laura Zvirbule.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Zvirbule, ideja par šādas vietas izveidi radusies jau pirms diviem gadiem un projekta mērķis ir nevis vedināt mātes pamest savus bērnus, bet gan samazināt gadījumus, kad miruši jaundzimušie tiek atrasti atkritumu tvertnēs, kāpņu telpās un citās vietās.

Projekts nav jaunums pasaules vēsturē un pirmo reizi līdzīgas «ierīces» parādījās jau 12.gadsimtā, stāsta Zvirbule. Tai laikā kādu pavasari pāvests Inocents III, pastaigājoties pa Tibras upes krastu, redzēja daudzus krastā izskalotus grozus ar tur mirušajiem jaundzimušajiem, kurus vecāki bija pametuši likteņa varā. Redzot šo situāciju, pāvests lika pie baznīcām, klosteriem un slimnīcām izvietot īpašas vietas, kurās mātes bērnus varēja atstāt.

Galvenā «Baby Box» doma ir palīdzēt mātei rast izeju kritiskā brīdī, tāpēc pie šīs vietas tiks atstāta arī informācija un Krīzes grūtniecības centra tālruņa numurs, lai māte patiesi tikai galējas bezizejas situācijā pieņemtu lēmumu bērnu atstāt.

Jā māte bērnu atstās, pēc divām minūtēm atskanēs signāls māsu postenī. Jaundzimušais tiks paņemts, un tiks veiktas medicīniskās pārbaudes. Pēc tam slimnīca sazināsies ar Vidzemes priekšpilsētas bāriņtiesu, lai bērns tiktu nodots bērnunamā un viņam tiktu atrasti vecāki.

Šāds projekts pirms pāris gadiem tika aizsākts arī Čehijā, un šīs valsts pieredze liecina, ka mirušo jaundzimušo skaits patiesi samazinājies un arī nodoto bērnu skaits piecu gadu laikā ir bijis nedaudz lielāks par 23, kas nozīmē, ka šajā brīdī mātes tomēr aizdomājas un nolemj uzņemties rūpes, skaidro Zvirbule.

Kā ziņots, pirms vairākiem gadsimtiem negribētos zīdaiņus mātes slepus atstāja pie klosteriem, baznīcām, taču pēdējo desmit gadu laikā virknē valstu, tostarp Vācijā, Čehijā, Ungārijā, Itālijā, Japānā, slimnīcās ierīkoti šādi «Baby Box». BKUS vadītājs Dzintars Mozgis paudis cerību, ka «Baby Box» paliks tukšs, jo mātes neizšķirsies bērnus pamest, tomēr, «ja māte tā rīkojas, tad labāk, lai bērns paliek dzīvs un vesels, nevis nomirst mēslainē». Tiesa, ja bērns būs atstāts «Baby Box», māti nevarēs saukt pie kriminālatbildības, kā tas notiktu, ja viņa mazuli bezpalīdzīgā stāvoklī pamestu uz ielas. Bērns kā atradenis arī ātri būs adoptējams.

Statistikas, cik bieži Latvijā ir gadījumi, kad atkritumos, liftos, kāpņutelpās atrasti dzīvi jaundzimušie, no kuriem vecāki vēlējušies atbrīvoties, nav. Slimnīcas un policija lēš, ka šādi gadījumi ir ne vairāk kā viens gadā. Nedzīvus jaundzimušos atrod biežāk, pat vienu mirušu bērnu reizi pusgadā, liecina Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes dati. Pamestam ārā, jo īpaši aukstā laikā, zīdainim liktenīgas var būt stundas, pat minūtes. «Atdzišana ļoti strauji noved pie maza bērna nāves vai neatgriezeniskām veselības izmaiņām,» sacījis Mozgis.

Iniciatīva un finansiāls atbalsts projektam «Baby Box - Vieta bērna dzīvībai» nāca no farmācijas kompānijas «Gedeon Richter» darbiniekiem pirms diviem gadiem, kad Latvijā izgāztuvēs atrada vairākus mirušus zīdaiņus. «Mēs ļoti ceram, ka projekts palīdzēs saglabāt kāda bērniņa dzīvību. Lai māte izšķirtos par labu tam, ka bērniņš paliek dzīvs,» sacījusi «Gedeon Richter» pārstāvniecības Latvijā vadītāja Evita Jaunzeme.

«Baby Box» atradīsies slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas ārsienā, kurā būs īpašas no Vācijas pasūtītas durvis. Tajās no pagalma puses būs atvere, kas atgādina seifu vai bankomātu. «Seifā» no ārpuses ieliekot bērnu, tas nokļūs durvju iekšpusē iebūvētā īpašā gultiņā, stāstīja Edīte Kaņepāja-Vanaga no sabiedrisko attiecību kompānijas «Divi gani», kas piedalās projekta īstenošanā.

Kad bērns tur ieguldīts, ārā viņu izņemt vairs nevar, jo durvis automātiski bloķējas. Par to līdzās «Baby Box» būs informācija, arī Grūtniecības krīzes centra konsultatīvais tālrunis, uz kuru visu diennakti zvanot, nelaimē nonākušās sievietes var saņemt psiholoģisku un praktisku palīdzību. Tas būs kā pēdējais slieksnis, lai māte tomēr neatteiktos no bērna un meklētu palīdzību. «Divi gani» par projektu informējot bāriņtiesas un sociālos dienestus.

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Rezeberga sacījusi: «Valstis, kurām ir diezgan laba pieredze, atzinušas, ka gadījumos, kad sievietes izmisuma soļa dēļ vēlas atbrīvoties no bērna, tāds veids kā «Baby Box» ir humānākais.» Viņa arī norādījusi, ka ne visas sievietes izvēlas legāli dzemdību nodaļās atstāt bērnus, ja nevēlas par tiem uzņemties rūpes, ir arī sievietes, kuras dzemdējušas mājās un izvēlas krimināli sodāmus veidus, kā atbrīvoties no bērna. «Baby Box» viņām būtu pēdējā iespēja, kā atturēties no tādām darbībām, saglabājot un pasargājot bērna dzīvību.

Tiesa, atsevišķās valstīs «Baby Box» projekti raisījuši pretrunīgas reakcijas - vienas no bažām ir, ka šāda iespēja bērnu legāli pamest vairos pamesto mazuļu skaitu. Vācijā projekts savukārt pierādījis, ka izdevies samazināt izmesto bērnu skaitu. Hamburgā kopš «Baby Box» uzstādīšanas piecu gadu laikā ir atrasti trīs pamesti, nomiruši jaundzimušie, līdz tam - vismaz pieci bērni gandrīz katru gadu. Piecos gados «Baby Box» tur ievietoti 25 bērni.

Pārlūkojot Bērnu slimnīcas vēsturi, Mozgis atklājis, ka, ļoti iespējams, jau XX gadsimta sākumā slimnīcas vārtu mājas sienā bija iebūvēta vieta, kur mātēm anonīmi atstāt jaundzimušos.