Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jūlijā cenu kritums apstājies, nākotne joprojām neskaidra

Jūlijā vidējā sērijveida dzīvokļu cena Rīgā pirmo reizi pēdējo divu gadu laikā saglabājusi iepriekšējā mēneša rādītāju, tas ir, 490 eiro/kv.m, liecina «Latio» tirgus pārskata dati.

Pēc «Latio» speciālistu domām, tas apliecina cenu stabilizēšanos sērijveida dzīvokļu tirgū, tomēr vēl būtu pāragri spriest par tendences maiņu. Tas neizslēdz turpmāku cenu kritumu. Kā iepriekš prognozēja «Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs, iespējams, sērijveida dzīvokļu cenu zemākais punkts būs sagaidāms apmēram oktobrī. 

Kopš cenas maksimuma (1720 eiro/kv.m) 2007. gada aprīlī/maijā cenas kritums ir 71,51%, tādējādi sasniedzot 2003.–2004. gada cenu līmenī.

Jūlijā vērojamas nelielas izmaiņas tirgus dalībnieku uzvedībā. Daudzi pircēji atzīst, ka par šā brīža cenām beidzot var atļauties pirkt dzīvokli. Lai arī pircēju aktivitāte ir augusi, iepriekšējos mēnešos samazinoties piedāvājumam, izvēle kļuvusi ierobežota. Tāpēc vairs nav tik viegli atrast sev vēlamo objektu. «Trūkst labu piedāvājumu. Šķiet, cenu zemākais punkts likvīdiem objektiem ir jau aiz muguras,» uzskata Inese Krieva, «Latio» Imantas nodaļas vadītāja. Neraugoties uz daudz mazāko piedāvājumu un ierobežotiem līdzekļiem, pircēju vēlmes vēl ir iepriekšējā līmenī — raksturīgas krītošam tirgum.

Pārdevēji arvien biežāk atsaka pircējam atlaides prasītajā apjomā vai arī uzreiz norāda, ka no cenas neatkāpsies. «Latio» Purvciema nodaļas vadītāja Rita Šulmeistare stāsta, ka daudzi pārdevēji savus īpašumus nelabprāt izliek tirdzniecībā un pagaidām nogaida. Katram pārdevējam var būt savi iemesli un argumenti, viens no tiem — zemā cena, ko gatavs maksāt pircējs. Līdz ar to piedāvājumā pārsvarā paliek mazāk likvīdi objekti, kas mūsdienu pircējam interesi neizraisa vietas, stāvokļa, cenas un citu iemeslu dēļ. Aizvien vairāk pircēji pievērš uzmanību ēkas tehniskajam stāvoklim, sērijai, kā arī ikmēneša komunālo un apsaimniekošanas izdevumu apmēram un to atbilstībai īpašuma kvalitātei.

Piedāvājumā jauno projektu ir pietiekami, bet cenas saglabājas augstas. Pircēju interesi saista tikai tie jaunie projekti, kuri tirgū parādās par zemāko cenu un ir atbilstošas kvalitātes. Jaunie projekti veido 20% Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu. Šī tendence ir pastāvīga vairākus gadus.

Darījumu skaita ziņā situāciju nekustamā īpašuma tirgū pēdējo mēnešu laikā Diāna Štāle, «Latio» Vērtēšanas daļas vadītāja, raksturo kā stagnējošu. Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu skaits ar mājokļiem Rīgā nav pieaudzis un turas vienā līmenī kopš gada sākuma.

Darījumi joprojām lielākoties notiek ar skaidras naudas norēķinu. Ir potenciālie pircēji, kuri gatavi ņemt kredītu, ja viņu ienākumi to ļauj un kredīta summa sastāda nelielu daļu no pirkuma summas. Ārzemnieki sāk meklēt īpašumus Rīgā par nelielām summām un izrāda interesi arī par sērijveida dzīvokļiem. Darījumi pārsvarā notiek, kur pārdevējs, saprotot savu un tirgus situāciju, piekāpjas pircēja piedāvātajai summai. Pat nelielu kredītsaistību dēļ īpašnieki pārdod savus īpašumus, ja jūt, ka netiks galā ar maksājumiem.

Piedāvājuma pieaugums novērojams īres tirgū. Sērijveida dzīvokļu īres cenas turpina samazināties. «Latio» speciālisti rudenī kritumu paredz lielāku līdz ar apkures sezonu. Īres cenas sērijveida dzīvokļiem noslīdējušas zem 100 latiem mēnesī (plus komunālie maksājumi). Pieprasījums jaunajos projektos ir pēc vienas istabas dzīvokļiem ar stāvvietām par ikmēneša īres maksu ap 250 eiro.

Pieprasījums pēc apbūves gabaliem Rīgas pilsētā ir ļoti mazs, tomēr darījumi notiek. Pieprasītākie ir zemes gabali, kas izvietoti samērā prestižos savrupmāju rajonos. Novērots, ka tirgū arvien vairāk tiek piedāvāti zemes gabali, kas tiek atdalīti jau no esošas savrupmājas piemājas teritorijas.

Vidējas platības apbūves zemes gabalu cenas Rīgas mikrorajonos ir 35 000–60 000 latu. Ekskluzīvos rajonos, piemēram, Mežaparkā, apbūves zemes gabalu cenu līmenis ir 140–250 lati/kv.m — atkarībā no zemes gabala novietojuma rajonā un zemes gabala platības.

Ņemot vērā straujo cenu kritumu un lielo savrupmāju piedāvājumu, pašlaik gatavu savrupmāju piedāvājumu cenas ir zemākas nekā līdzvērtīgas ēkas būvizmaksas. Tādēļ patlaban izdevīgāk ir iegādāties jau gatavu ēku, nevis būvēt to no jauna. Straujākais cenu kritums novērots ēkām ar samērā lielu platību, kas pārsniedz 300 kv.m. Ļoti maza interese ir nepabeigtu jaunbūvju un rindu māju segmentā. Priekšroka tiek dota vidējas platības, kvalitatīvām un pilnībā pabeigtām savrupmājām.

Novērots, ka pēdējā laikā strauji pieaug ekskluzīvu savrupmāju piedāvājumi ar stipri zemākām piedāvājuma cenām, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Piemēram, vairākas ekskluzīvas savrupmājas, kuras pirms gada tika piedāvātas tirgū par 700 000–850 000 latu, atkal atgriežas piedāvājumā jau par 300 000–400 000 latu. Pēc šāda veida īpašumiem saglabājies arī pieprasījums, un potenciālie pircēji, izmantojot pašreizējo situāciju, spēj vienoties ar pārdevēju par stipri zemāku pārdošanas cenu, kas tiek samazināta pat par 30% no sākuma piedāvājuma cenas.

Ņemot vērā lielo jaunu savrupmāju piedāvājumu, ļoti maza interese ir par padomju laikā celtām savrupmājām, jo nereti šādu ēku rekonstrukcijas izmaksas pārsniedz jaunu savrupmāju vērtību. Visbiežāk šāda veida ēkas tiek iegādātas novietojuma dēļ, lai esošo ēku vēlāk nojauktu.

Strauji audzis savrupmāju īres piedāvājums. Šādi darījumi notiek ļoti reti, un parasti tiek izīrētas pilnībā pabeigtas un kvalitatīvas savrupmājas ar labu novietojumu.

Kopumā savrupmāju cenas Rīgā un Rīgas rajonā, salīdzinot ar 2007. gada pirmo pusi, samazinājušās vidēji par 40–60%.