Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cik maksā prezidenta rezidence?

Tbilisi, Avlabaras rajonā, atklāta Gruzijas prezidenta jaunā rezidence. Rezidences celtniecība saskaņā ar oficiāliem datiem izmaksājusi 800 miljonus ASV dolāru, taču kopējā summa, ņemot vērā vēl veicamos darbus, pārsniegs miljardu.

Kā ziņo Krievijas laikraksts «Vzgļad», rezidences atklāšanā piedalījās vairāk nekā 1600 viesu, starp kuriem bija Gruzijas Pareizticīgo baznīcas galva, visas Gruzijas patriarhs Ilia II, valdības locekļi un parlamenta deputāti. Uzstājoties atklāšanas ceremonijā, prezidents Saakašvili viesiem paziņoja, ka rezidences galvenās zāles centrā glabāsies unikāla miniatūra Bībele, kas savulaik piederējusi Gruzijas valdnieku Bagrationi dinastijai. «Pirms pieciem gadiem šo Bībeli man nodeva viena no Bagrationi ģimenes pārstāvēm,» sacīja Saakašvili. Līdz pat šim laikam Bībele glabājās prezidenta darba kabinetā. Pēc atklāšanas ceremonijas prezidents personīgi izrādīja viesiem rezidenci. Rezidences projektu izstrādāja itāliešu arhitekts Mikele de Luči, par ko prezidents Saakašvili, novērtējot viņa nopelnus, piešķīra arhitektam Gruzijas pilsonību.

Gruzijas prezidenta jaunās rezidences celtniecība Tbilisi vēsturiskajā rajonā tika sākta 2005. gadā. Toreiz ziņoja, ka rezidences celtniecība izmaksās aptuveni 15 miljonus ASV dolāru, kurus valdība plānoja iegūt, pārdodot gruntsgabalu un vēsturiskas ēkas bijušajā valdības rezidences teritorijā — Krcanisi rajonā.

Tbilisi laikraksts «Kviris Palitra», atsaucoties uz konfidenciāliem avotiem, nesen paziņoja, ka prezidenta Avlabaras rezidences celtniecība var izmaksāt vairāk nekā miljardu dolāru.

Rezidences kupols sastāv no 12 četrstūrainiem necauršaujama stikla fragmentiem, katrs no tiem maksā 56 000 ASV dolāru. Rezidenci jau rotā unikāls dārzs.

Ekskluzīvā informācija, ko laikraksts ieguvis ar noteikumu, ka tiek saglabāta ziņu avota konfidencialitāte, satur ziņas par slepenām pazemes ejām un tuneļiem kara vai citiem ārkārtas gadījumiem.

Saskaņā ar šo informāciju rezidences celtniecībai jau iztērēti 800 miljoni ASV dolāru, taču, ņemot vērā, ka daudz kas vēl jāpabeidz, izdevumu kopējā summa var pārsniegt vienu miljardu ASV dolāru, ir pārliecināts ar rezidences celtniecību saistītais ziņu avots.

Gruzijas prezidentam Mihailam Saakašvili pašlaik ir septiņas rezidences. Bez Avlabaras rezidences ir vēl Šavnabadzē, Cerovani, Bobokvati (pie Batumi), Varcihē, Cinandali un Zugdidi. Gada sākumā prezidents paziņoja, ka rezidence Cerovani tiek atdota kara bēgļu bērniem un ka ienākumi no Zugdidi un Batumi rezidenču pārdošanas tiks novirzīts sociālām programmām. Pagājušajā nedēļā, atbildot uz opozīcijas apvainojumiem, prezidents Saakašvili noraidīja apvainojumus par kolosālajiem izdevumiem saistībā ar jaunās rezidences celtniecību. «Tie ir tikai 0,18% no visiem valsts izdevumiem pēdējo piecu gadu laikā,» sacīja Saakašvili skolēniem, kas no dažādiem Gruzijas reģioniem bija atbraukuši ekskursijā uz rezidenci. Pēc viņa vārdiem, pils celtniecība izmaksājusi aptuveni 13 miljonus lari (7,8 miljoni ASV dolāru).

«Protams, kad ir tādas ekonomikas problēmas, kad plosās pasaules ekonomikas krīze un tauta valstī cieš trūkumu, tiek uzdots jautājums: vai tas ir īstais laiks, kad tērēt naudu pilīm? Taču es gribu pateikt, ka kopsummā šīs pils celtniecība izmaksāja aptuveni mazāk nekā piektā daļa no viena procenta to budžeta izdevumu, ko mūsu valsts bija nesusi pēdējo piecu gadu laikā,» paziņoja prezidents Saakašvili.