Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pētersalas ielas grausts vairs nav bīstams garāmgājējiem

Pēc fasādes sieta izveidošanas grausts Rīgā, Pētersalas ielā 5, vairs nav bīstams garāmgājējiem, aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas domes Īpašuma departamenta preses sekretāre Liene Pētersone.

Sakārtošanas darbu gaitā patlaban ir izstrādāts ēkas konservācijas darbu tehniskais projekts. «Tas šobrīd, ņemot vērā, ka ēka ir arhitektūras piemineklis, iesniegts saskaņošanai Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā,» informēja Pētersone.

Īpašuma departamentam ēkas Pētersalas ielā 5 īpašnieki norādījuši, ka ir gatavi sākt ēkas sakārtošanu, tiklīdz saņems Būvvaldes atļauju konservācijas darbu veikšanai.

Graustu tā īpašnieki iepriekš solīja sakārtot līdz vasaras vidum. Īpašuma departamentā marta beigās saņemts grausta Pētersalas ielā 5 īpašnieku sagatavotais konservācijas darbu izpildes grafiks, kurā tie apliecinājuši, ka atbilstoši domes pieņemtā lēmuma prasībām ir veikuši pilnu ēkas tehnisko apsekošanu un sagatavojuši konservācijas darbu izpildes plānu.

Saskaņā ar iesniegto grafiku visus darbus - demontāžu un teritorijas tīrīšanu, konstruktīvo stiprinājumu uzstādīšanu, jumta seguma remontu un fasādes dekoratīvā sieta izveidi un uzstādīšanu - īpašnieki plānoja pabeigt jūlijā.

Šis ir jau otrais privātīpašumā esošs grausts, kurš pēc Rīgas domes iniciatīvas, pieņemot lēmumus par pilsētas teritorijā esošu ēku piespiedu sakārtošanu, drīzumā tiks iekonservēts. Šis lēmums nosaka - ja īpašnieks pats lēmumā noteiktajos termiņos nesāk sava īpašuma sakārtošanu, konservācijas darbus viņa vietā veiks Rīgas dome, vēlāk no īpašnieka piedzenot visus ar sakārtošanas darbiem saistītos izdevumus.

Tāpat, pateicoties pērn pieņemtajam Rīgas domes lēmumam, šogad beidzot tika veikta arī grausta Marijas ielā 6, kas jau ilgstoši bojājis pilsētas ainavu un apdraudējis pilsētas iedzīvotāju drošību, sakārtošana.

Īpašuma departaments plāno arī turpmāk stingri vērsties pret personām, kuru īpašumā ir avārijas stāvoklī esošas un Rīgas pilsētvidi degradējošas ēkas, pieprasot to piespiedu sakārtošanu vai nojaukšanu. Pašlaik notiek darbs pie lēmuma projekta sagatavošanas par grausta Raunas ielā 41, kura tuvumā atrodas pirmsskolas izglītības iestāde, piespiedu sakārtošanu.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas domes deputāti 13.janvārī nolēma Pētersalas ielas grausta īpašniekiem uzdot par pienākumu sakārtot ēku, lai tā neradītu draudus pilsētas iedzīvotāju veselībai un dzīvībai.

Četrstāvu dzīvojamā ēka Pētersalas ielā 5 celta 1902.gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, un tā atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības teritorijā. Ēka atrodas pie Pētersalas ielas, un no brauktuves, pa kuru notiek tramvaju kustība, to atdala trotuārs.

Ēkai vairākas reizes mainījušies īpašnieki, un tagad tā pieder SIA «D.A.K. Nami». Atbilstoši Rīgas pašvaldības rīcībā esošajām ziņām ēka netiek izmantota un daļēji demontēti konstruktīvie elementi tās pagalma pusē. Ņemot vērā tās tehnisko stāvokli, Ziemeļu rajona izpilddirekcija jau 1999.gadā ir nosūtījusi bijušo īpašnieku pilnvarotajai personai brīdinājumu sakārtot ēku. Pēc pilnvarotās personas pasūtījuma sertificēti būvinženieri veikuši būves apsekošanu 1996.gadā un 1999.gadā. Saskaņā ar apsekošanas rezultātiem ēka atrodas avārijas stāvoklī.

Ēka ilgstoši netiek izmantota, un tai bojāts jumta segums, aizvērti tikai pirmā stāva logi, fasādes nosedzošais siets tikai daļēji nodrošina ēkas detaļu nenokrišanu uz ietves un ielas braucamās daļas, nenosegtā pagalma fasādes daļa brīvi pieejama, kā arī ēka atrodas Rīgas pilsētas vēsturiskajā centrā tieši pie ielas, pa kuru notiek sabiedriskā transporta kustība, ikdienā to brīvi var aplūkot iedzīvotāji un pilsētas viesi, tādēļ secināms, ka tās izskats bojā pilsētas ainavu, norāda Īpašuma departaments.

Pieņemtajā domes lēmumā nama īpašniekiem uzdots veikt bojātā ēkas jumta seguma remontu, aizvērt visus ēkas logus un tukšās ailes, novērst iespējamu apmetuma vai citu ēkas konstrukciju nokrišanu uz ielas un ēkas pagalmā, veikt ēkas fasādes remontdarbus vai pārsegšanu ar sietu atbilstoši Rīgas pilsētas Būvvaldes norādījumiem, kā arī veikt ēkas tehnisko apsekošanu un viena mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas iesniegt tā apliecinātu kopiju Rīgas domes Īpašuma departamentam.

Pēc tehniskās apsekošanas slēdziena saņemšanas viena mēneša laikā īpašniekiem būs jāveic sakārtošanas darbi, kuru izpildei nav nepieciešama Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atļauja un būvprojekts.

Divu mēnešu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas īpašniekiem vajadzēs vērsties Būvvaldē un saņemt arhitektūras plānošanas uzdevumu ēkas konservācijas tehniskā projekta izstrādei, bet sešu mēnešu laikā no arhitektūras un plānošanas uzdevuma izsniegšanas izstrādāt un normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā saskaņot ēkas konservācijas projektu, kā arī sākt to izpildi.

Ja norādītajos termiņos pašvaldības prasības netiks izpildītas, Īpašuma departaments kopā ar Būvvaldi izstrādās ēkas konservācijas projektu un veiks ēkas piespiedu sakārtošanu tajā norādītajā apjomā, lai pilnībā novērstu sabiedriskās drošības apdraudējumu un pilsētas ainavas bojāšanu.

Piespiedu sakārtošanas darbus plānots finansēt no Rīgas pilsētas attīstības fonda līdzekļiem atbilstoši Īpašuma departamenta iesniegtajiem finansējuma pieprasījumiem. Iztērētos pašvaldības līdzekļus piedzīs no ēkas īpašniekiem.