Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pastendē atrasti lauksaimniecībai bīstamie Spānijas kailgliemeži

Augusta sākumā Pastendē atrasti Spānijas kailgliemeži «Arion lusitanicus», kas lielākajā Eiropas daļā ir nozīmīgs lauksaimniecības kaitēklis un invazīva suga.

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Malakologu biedrības speciālists Edgars Dreijers, Pastendes iedzīvotāji uz Latvijas Universitāti atveduši vairākus desmitus gliemju un stāstījuši, ka vakarā pēc plkst.22 gliemji kļūstot aktīvi un intensīvi izlienot no savām slēptuvēm.

Spānijas kailgliemezis ir raksturīgs Vidusjūras reģionam, kur tam ir dabiskais izplatības apgabals. Pagājušā gadsimta laikā šai sugai sākās strauja ekspansija un areāla paplašināšana ziemeļu virzienā. Nokļuvis jaunās dzīvotnēs, Spānijas kailgliemezis tajās savairojās masveidā un kļuva par nopietnu kaitēkli.

Kad pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados šī suga bija sasniegusi Vāciju, kļuvis skaidrs, ka tā savu areālu uz ziemeļiem turpinās vēl palielināt, nokļūstot līdz pat Latvijai. Pagājušajā gadā šī suga tika konstatēta Igaunijā un Somijā.

Spānijas kailgliemežu pieauguši īpatņi var sasniegt pat 10 centimetru garumu, un tie parādās augustā, aktīvi barojas un rudenī dēj olas. Vienā dējumā var būt vairāk par 200-300 olām. Gliemji ziemo olu stadijā un izšķiļas pavasarī.

Spānijas kailgliemezis barojas ar dažādu augu sugu zaļajām daļām, kā arī citiem gliemežiem. Sava lielā skaita un ēdelības dēļ tie var nodarīt jūtamu kaitējumu lauksaimniecības kultūrām.

Latvijā šī suga ir jauna un var paredzēt, ka tā turpinās izplatīties un tuvākos gados nāks klāt arvien jaunas to mītnes vietas. Izplatības turpināšanos var gaidīt arī tādēļ, ka šai sugai mūsu reģionā nav dabisko ienaidnieku.

Speciālists stāstīja, ka līdzekļu, kā cīnīties pret gliemjiem, nav daudz, turklāt tie ir ļoti indīgi. Viņš ieteica iedzīvotājiem mēģināt izkaisīt granulas, kas satur metaldehīdu un nopērkamas dārzkopības veikalos. Gliemjus var apsmidzināt ar 1% vara vitriola šķīdumu, no kā gliemji iet bojā. Dārzeņus un augļus pēc vara vitriola izsmidzināšanas obligāti ir jānomazgā pirms lietošanas uzturā.

Spānijas kailgliemezis ir tumši brūnā vai sarkanbrūnā krāsā, tā garums ir no pieciem līdz pat 15 centimetriem. Kailgliemeža mēle atgādina nelielu rīvīti. Tas ēd visu, ko ar mēli var sasmalcināt, piemēram, augus, bet parasti tie labprātāk barojas ar jau beigtiem dzīvniekiem.

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) speciālisti skaidro, ka cīņa ar tiem būs atkarīga no nodarīto bojājumu pakāpes. Līdz šim Latvijā nav reģistrēti efektīvi augu aizsardzības līdzekļi šo gliemežu ierobežošanai, un to reģistrācija ir ļoti aktuāla.

Ārzemēs bioloģiskai ierobežošanai izmanto speciālos nematožu preparātus. Tiek rekomendētas gan mehāniski ierobežojošas pretgliemju žogbarjeras, gan izķeršana rūgstoša alus lamatās. Gliemju iznīcināšanai tiek audzētas Indijas skrejpīles.