Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīdina par dzīvniekiem bīstamas slimības izplatību

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē vērsušies vairāki Kurzemes puses lauksaimnieki ar ziņām, ka Kurzemē izplatās dzīvniekiem nāvējoša slimība, portālam «Apollo» pavēstīja padomes pārstāve Krista Garkalne.

Kā liecina lauksaimnieku sniegtā informācija, Dundagas novadā izplatījusies pastereloze, kuras dēļ jau vairāki dzīvnieki miruši. Pastereloze ir visu sugu dzīvnieku infekcijas slimība, ko izraisa pasterellas, kuras pārnēsā asinssūcēji kukaiņi. Pastereloze var būt viena, bet biežāk tā pievienojas daudzām dažādu sugu dzīvnieku slimībām kā papildinfekcija. Kā zināms, šī slimība jau parādījusies jūlija vidū, taču no Pārtikas un veterinārā dienesta puses nekāda reakcija, lai ierobežotu slimību, nav bijusi.

«Kurzemes puses zemnieki ir neizpratnē, kāpēc Pārtikas un veterinārais dienests no sava 12 miljonu latu lielā budžeta nevarēja atvēlēt pāris tūkstošus latu slimības apkarošanai jau jūlija vidū, kad parādījās pirmie slimības uzliesmojumi. Tagad diemžēl zemniekiem nāksies tērēt vēl lielākus līdzekļus slimības apkarošanai, ja laika apstākļi būs labvēlīgi slimībai, kuru izplata kukaiņi,» norāda Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

Slimības skarto saimniecību īpašniekiem līdz šim nebija pieejamas vajadzīgās vakcīnas. Tikai otrdien lauksaimniekiem paziņots par vakcīnu pieejamību, atgādinot, ka viena lopa vakcinēšanai vajadzīgas divas vakcīnas, kas lauksaimniekiem dubulto izmaksas un padara cīņu pret pasterelozi vēl neiespējamāku.

«Īpaši bīstama šī infekciju slimība ir saimniecībām, kas nodarbojas ar savvaļas dzīvnieku audzēšanu un bioloģisko lopkopību, jo, ievērojot Eiropas Savienības regulu noteiktās prasības, aizliegts lopus turēt slēgtās telpās. No Zemkopības ministrijas un Pārtikas un veterinārā dienesta puses jādara viss iespējamais, lai maksimāli īsā laikā ierobežotu infekcijas izplatīšanos, kā arī rastu iespēju nodrošināt lauksaimniekus ar bezmaksas vakcīnām,» uzskata Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas izpilddirektore Mairita Blūma.

Dzīvnieku infekcijas slimību valsts uzraudzības plānā pastereloze nav iekļauta, un slimību gadījumos vakcinēšana netiek apmaksāta.