Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas iedzīvotāji kļūst nedaudz optimistiskāki

Latvijas iedzīvotāji turpmāk sagaida mazāku mājokļu cenu kritumu, liecina «SEB mājokļu cenu indikatora» dati.

Pēdējā mēneša laikā indekss ir pieaudzis par 17,6 procentpunktiem - no mīnuss 51,7 jūnijā līdz mīnuss 34,1 jūlijā. Kopš 2009.gada maija, kad tika sākta mājokļu cenu noskaņojumu datu apkopošana, indikators pieaudzis par 21,4 procentpunktiem.

Banka sagaida, ka līdz ar iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanos gaidāms mazāks mājokļu cenu kritums.

Kā atzīmē banka, attiecībā uz mājokļu cenu izaugsmi negatīvi noskaņoto iedzīvotāju skaits pirmo reizi četru mēnešu laikā ir nokrities zem 50% atzīmes - par mājokļu cenu krituma tendences tālāku turpināšanos tuvākā gada laikā ir pārliecināti 45% Latvijas iedzīvotāju.

Salīdzinājumā ar jūniju pieaudzis optimistiski noskaņoto iedzīvotāju skaits - 11% no visiem respondentiem uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas Latvijā būs augstākas nekā patlaban.

Pieaudzis arī neitrāli noskaņoto iedzīvotāju skaits, kas uzskata, ka mājokļu cenas gada laikā nemainīsies. Šādi atbildējuši 25% aptaujas dalībnieku salīdzinājumā ar 19% iedzīvotāju iepriekšējā mēnesī. Aptaujas rezultāti liecina, ka aptuveni katram piektajam respondentam bija grūti prognozēt mājokļu cenu dinamiku.

Mājokļu cenu krituma gaidas mazinājušās gan latviešu, gan citu tautības iedzīvotāju vidū. 12% latviešu un 9% cittautiešu uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas būs augstākas nekā šobrīd. 44% latviešu un 46% cittautiešu domā, ka mājokļu cenas gada laikā turpinās samazināties. Iepriekšējā mēnesī mājokļu cenu kritumu prognozēja attiecīgi 55% latviešu un 59% cittautiešu.

Pozitīvāks skats uz mājokļu tirgus nākotni kļuvis iedzīvotājiem ar vidējo un augstāko izglītību. 13% iedzīvotāju ar vidējo vai vidējo speciālo izglītību sagaida mājokļu cenu kāpumu.

Optimistu skaits pieaudzis arī iedzīvotāju ar augstāko izglītību vidū - no 3% līdz 6%. Mēneša laikā faktiski nemainīgs palicis pozitīvi noskaņoto skaits iedzīvotāju ar pamatizglītību vidū, proti, 7% cer uz mājokļu cenu kāpumu.

Mājokļu cenu kritumu prognozē 55% respondentu ar augstāko izglītību, 44% ar vidējo un vidējo speciālo izglītību un 38% ar pamatizglītību.

Vērtējot pēc respondentu pamatnodarbošanās, visoptimistiskāk noskaņotas ir mājsaimnieces, attiecīgi 18% prognozē cenu kāpumu, 22% uzskata, ka cenas gada laikā nemainīsies, savukārt 34% sagaida tālāku mājokļa cenu kritumu.

Pozitīvi attiecībā uz mājokļu cenu izaugsmi gada laikā ir noskaņoti 15% skolnieku un studentu, 15% individuālā darba veicēju, 12% pensionāru, 11% speciālistu un ierēdņu, 9% strādnieku, kā arī 9% bezdarbnieku.

Vismazāk optimistu ir starp vadošu amatu ieņemošajiem respondentiem, proti, tikai 2% vadītāju pēc gada sagaida augstākas mājokļa cenas, 42% vadītāju prognozē cenu tālāku kritumu, bet 48% domā, ka mājokļu cenas gada laikā nemainīsies.

Visvairāk respondentu, kas domā, ka mājokļu cenas turpinās krist, ir atrodami starp strādniekiem un bezdarbniekiem - attiecīgi 49% un 50% no kopējā respondentu skaita.

Visstraujāk pesimistu skaits samazinājies Pierīgā - patlaban 30% aptaujāto iedzīvotāju domā, ka mājokļu cenas samazināsies, salīdzinot ar 53% pirms mēneša. 11% Pierīgas iedzīvotāju cer uz cenu kāpumu, bet 30% prognozē cenu nemainīšanos gada laikā.

Rīgā mēneša laikā par sešiem procentpunktiem palielinājies iedzīvotāju skaits, kas uzskata, ka cenas kāps. Pieaudzis arī to respondentu skaits, kas uzskata, ka mājokļu cenas nemainīsies - 27% salīdzinājumā ar 19% iepriekšējā mēnesī.

Cenu kritumu prognozē 47% rīdzinieku. Vidzemē mēneša laikā optimistu skaits palielinājies par sešiem procentpunktiem. Patlaban jau katrs piektais Vidzemes novada iedzīvotājs tic, ka mājokļu cenas pēc gada būs augstākas nekā šobrīd. 33% vidzemnieku sagaida mājokļu cenu tālāku kritumu gada laikā, savukārt 26% uzskata, ka mājokļu cenas nākamgad būs tādas pašas.

9% Zemgales iedzīvotāju uzskata, ka gada laikā var sagaidīt cenu kāpumu, savukārt 53% sagaida cenu krituma turpināšanos.

Kurzemē palielinājies gan mājokļu cenu kāpumu, gan cenu kritumu prognozētāju skaits, samazinoties to iedzīvotāju skaitam, kas tic, ka mājokļu cenas pēc gada būs pašreizējā līmenī. Cenu kritumu prognozē 51% kurzemnieku, bet kāpumu -10%, iepriekšējo 7%vietā.

Vispesimistiskākie joprojām ir Latgales iedzīvotāji. 51% Latgales iedzīvotāju uzskata, ka mājokļu cenas pēc gada būs mazākas nekā šobrīd, bet 7% cer uz cenu kāpumu.

«SEB bankas» sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis norāda, ka iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanos attiecībā uz mājokļu cenām aizvadītajā mēnesī veicināja nekustamo īpašumu kompāniju pārstāvju paziņojumi par nekustamā īpašuma cenu zemākā punkta sasniegšanu un potenciālo mājokļu cenu pieaugumu nākotnē.

Arī jaunākie nekustamā īpašuma kompāniju sagatavotie nekustamā īpašuma tirgus pārskati liecina par mājokļu cenu stabilizāciju, neuzrādot vairs tik lielus cenu kritumus kā šā gada sākumā.