Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuvai prognozē ilgstošas problēmas ar eiro ieviešanu

Lietuva varētu neizpildīt eiro ieviešanas kritērijus ne 2013., ne 2014.gadā, neraugoties uz centieniem iegrožot pieaugošo fiskālo deficītu, norādīts Pasaules Bankas ziņojumā.

Lietuvas valdība gan šobrīd nav izvirzījusi konkrētu termiņu eiro ieviešanai, tomēr prezidente Daļa Grībauskaite, bijusī Eiropas Savienības (ES) finanšu un budžeta komisāre, izteikusies, ka tas varētu būt iespējams laikā no 2013. līdz 2015.gadam.

Sākotnēji Lietuva gribēja pievienoties Eiropas kopīgajai valūtas telpai jau 2007.gadā, bet tai pietrūka procentpunkta desmitdaļas līdz ES noteiktajam inflācijas līmeņa kritērijam, kas ir viens no galvenajiem rādītājiem eirozonas paplašināšanā. Kopš 2008.gada inflācijas pieaugums mazinājies, bet tagad lielāko risku rada budžeta deficīts, kas nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

«Lai gan īstermiņā pastāv iespējas vēl samazināt izdevumus, tomēr pastāvīgi zemāki ieņēmumi un zemāks izaugsmes potenciāls vedina domāt, ka bez tālākām strukturālajām reformām fiskālais deficīts 2013. un 2014.gadā paliks aptuveni 4% līmenī no IKP,» teikts Pasaules Bankas ziņojumā.

Šogad valstī tiek prognozēts budžeta deficīts 8% apmērā no IKP, bet Lietuva norādījusi, ka 2012.gadā cer šo rādītāju samazināt zem Māstrihtas kritērijos prasītajiem 3%.

Pasaules Banka norāda, ka Lietuvas fiskālais deficīts arī nākamgad varētu būtiski nemainīties, radot draudus, ka arī valsts parāds var pārsniegt Māstrihtas kritērijus.

Sava ziņojuma pamatscenārijā banka prognozē, ka valsts parāds 2011.gadā pieaugs līdz 40% no IKP un

2014.gadā turēsies zem 50% līmeņa, bet vienā no aplūkotajiem scenārijiem pieļauta pat iespēja, ka tas līdz 2012.gadam varētu pārsniegt 60% līmeni. Šāda varbūtība saskaņā ar bankas aplēsēm pārsniedz 10%.

Pasaules Banka arī pieļauj iespēju, ka to cilvēku īpatsvars, kuri Lietuvā dzīvo zem nabadzības robežas - 350 litiem (71 lata) mēnesī, šogad varētu pieaugt par 49%, sasniedzot 636 000.