Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Parakstīs hartu par principiem, ieviešot degvielu ar 5% biodegvielas piejaukumu

Piektdien, 14.augustā, privātā, valsts un sabiedriskā sektora pārstāvji parakstīs hartu ar iedzīvotājiem svarīgākajiem principiem, kas jāievēro, ieviešot degvielu ar 5% biodegvielas piejaukumu.

Parakstot hartu, iesaistītās institūcijas apņemsies veicināt, lai Latvijā brīvā apgrozībā izlaistā degviela ar biopiedevām pilnībā atbilstu Eiropas Savienības (ES) direktīvās un Latvijas tiesību aktos noteiktajiem kvalitātes standartiem un pāreja uz jauno degvielu neradītu pircējiem neērtības, un pilnībā tiktu ievērotas Latvijas patērētāju intereses un tiesībās.

Svinīgajā pasākumā piedalīsies un hartu Ekonomikas ministrijas vārdā parakstīs ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL), kura vadītā ministrija ir koordinējošā institūcija biodegvielas nozarei Latvijā.

Hartas parakstīšanas iniciatori ir «Latvija Statoil» un SIA «Jaunpagasts plus». Hartu parakstīt aicināta arī Latvijas Biodegvielas un bioenerģijas asociācija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Pasaules Dabas Fonds, Tehnisko nozaru asociācija, Rīgas Tehniskās universitātes Autotransporta institūts un Latvijas Pilnvaroto autotirgotāju asociācija.

No šā gada 1.oktobra tiks ieviests 5% obligātais biodegvielas piejaukums 95.markas benzīnam un dīzeļdegvielai, paredz jūnija beigās valdībā atbalstītie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par benzīna un dīzeļdegvielas atbilstības novērtēšanu un noteikumos par biodegvielas kvalitātes prasībām, atbilstības novērtēšanu, tirgus uzraudzību un patērētāju informēšanas kārtību.

Ekonomikas ministrija norādījusi, ka, ieviešot 5% obligāto biodegvielas piejaukumu 95.markas benzīnam un dīzeļdegvielai, samazināsies importētās degvielas apjoms par biodegvielas apjomu, kas tiks saražots Latvijā.

Izstrādātie grozījumi noteic, ka no šā gada 1.oktobra Latvijā bezsvina 95.markas benzīnu atļauts realizēt tikai ar pievienotu bioetanolu no 4,5%-5% no kopējā benzīna tilpuma un dīzeļdegvielu tikai ar pievienotu biodīzeļdegvielu 4,5%-5% apjomā no kopējā galaprodukta daudzuma.

Savukārt noteikumi par biodegvielas kvalitātes prasībām, atbilstības novērtēšanu, tirgus uzraudzību un patērētāju informēšanas kārtību paredz, ka Latvijā atļauts realizēt svinu nesaturošu benzīnu, kuram pievienots dehidratēts bioetanols, ja absolūtā spirta saturs ir 5 tilpumprocenti no kopējā produktu daudzuma, un dīzeļdegvielu, kurai pievienota biodīzeļdegviela 5 tilpumprocentu apjomā no kopējā galaprodukta daudzuma.

Grozījumi paredz Latvijā atļaut realizēt svinu nesaturošu benzīnu, kurš satur dehidratētu bioetanolu, ja absolūtā spirta saturs ir 4,5 līdz 5 tilpumprocenti no kopējā produktu daudzuma, un dīzeļdegvielu, kurai pievienota biodīzeļdegviela 4,5 līdz 5 tilpumprocentu apjomā no kopējā galaprodukta daudzuma. Šīs prasības netiek attiecinātas uz arktiskos un bargos ziemas apstākļos izmantojamu 0., 1., 2., 3., 4.klases dīzeļdegvielu.