Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā mājokļus varētu atņemt 11 400 parādnieku?

Jūlijā Amerikas Savienotajās Valstīs tiesības uz ieķīlāto nekustamo īpašumu zaudēja 360 149 ģimenes un privātpersonas. Noslēdzot pirmo pusgadu, hipotēkas parādu dēļ jumtu virs galvas Amerikā ir zaudējuši 1,53 miljoni ģimeņu un fizisko personu. Tādejādi paziņojumu par mājokļa atsavināšanu ASV ir saņēmusi katra 169. ģimene. Projicējot šo situāciju uz Latviju, notikumiem attīstoties pēc analoģiska scenārija, bez mājokļa un jumta virs galvas ir jāpaliek turpat 11 400 parādnieku. Labi, ka mūsu statistika nav tik drūma. Tiesa, joprojām nav skaidrs, kāda tā ir patiesībā.

Tajā pat laikā Ungārijas Nacionālā Asambleja ārkārtas sapulcē gatavojas izsludināt nekustamo īpašumu atsavināšanas moratoriju. Saskaņā ar Ungārijas Nacionālās Asamblejas priekšsēdētāja Katalina Sili publiskotajiem datiem 2009. gada pirmajā pusē 6 000 ģimenēm, kas nav spējušas nokārtot hipotēkas saistības, ir atņemti mājokļi. Problēmas ar hipotēkas aizdevumu dzēšanu ir katram 20. ungāram. Tie visi vienā brīdī var tikt izmesti uz ielas.

Vasaras sākumā Ungārijas Nacionālā Asambleja jau pieņēma likumu par hipotēkas parādnieku aizsardzību ekonomiskās krīzes periodā. Šī programma tikai mazliet ir līdzīga tai, ko Latvijas valdība gatavo mūsu valsts hipotēkas parādniekiem. Oficiālā Budapešta ir izsniegusi divu gadu kredītu atmaksas garantijas tiem valsts pilsoņiem, kas zaudējuši darbu vai kas mazās darba algas dēļ vairs nespēj pastāvīgi kārtot savas saistības. Vietējām pašvaldībām ir piešķirtas ieķīlāto nekustamo īpašumu izpirkšanas pirmpirkuma tiesības gadījumos, ja iedzīvotājiem ir radušās finanšu problēmas, un arī tiesības pēc tam izīrēt šos īpašumus bijušajiem īpašniekiem.

Taču šie pasākumi ir izrādījušies nepietiekami. Tādēļ tiek apsvērta iespēja izsludināt mājokļu atsavināšanas moratoriju. Ungārijā, kur iedzīvotāju skaits ir mazliet vairāk par 10 miljoniem cilvēku, ir izsniegti 1,4 miljoni hipotēkas kredītu. To tiem 40% nu jau vairs netiek savlaicīgi kārtotas saistības, t.i., maksājumu kavējums pārsniedz 90 dienas.