Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šīns: Namu pārvaldes pretojas privāto apsaimniekotāju ienākšanai tirgū

Rīgas pašvaldības apsaimniekošanas uzņēmumi jeb namu pārvaldes dara visu iespējamo, lai pretotos privāto uzņēmumu ienākšanai māju apsaimniekošanas tirgū, intervijā biznesa informācijas portālam «Nozare.lv» apgalvoja nekustamo īpašumu kompānijas «Latio» valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.

«Pašvaldības apsaimniekošanas uzņēmumu spēja pretoties ir vienkārši fenomenāla, viņu cilvēku, finansiālais un mediju resurss ir milzīgs. Ja mēs klauvējam pie dzīvokļu īpašnieku durvīm ar uzrunu, ka jums ir tiesības izvēlēties apsaimniekotāju, tad viņi jau divas dienas iepriekš ir regulāri piestaigājuši pie šī īpašnieka un pateikuši, ka privātais apsaimniekotājs ir lāsts, ka jūs ieķīlās, pārdos un kā tikai neizmantos,» sacīja Šīns.

Uzņēmējs norāda - pretdarbība un spēja cilvēkus nobiedēt kaut vai siltināšanas jautājumā zināmā mērā jau robežojas ar kaitniecību. «Viena no mūsu prioritārajām iecerēm bija piedāvāt dzīvokļu īpašniekiem diezgan īsā laikā veikt energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus. Faktiski pašvaldību apsaimniekošanas uzņēmumi to izmanto pret mums, viņi saka - redziet, viņi grib vienkārši nočiept, izmānīt jūsu naudu, ieķīlāt jūsu dzīvokļus uz mūžu,» skaidroja «Latio» vadītājs.

«To mēs, sākot darbību šajā laukā, nenovērtējām, un es ļoti ceru, ka jaunā Rīgas domes vadība to kaut kā pieskatīs. Es ceru, ka pašvaldības vadības mērķis nav atstāt šajā tirgus segmentā šo sociālismu ar tik milzīgu administratīvo un finansiālo resursu. Esam aprēķinājuši, ka mēs varam būt vismaz trīs reizes efektīvāki apsaimniekotāji nekā bijušās namu pārvaldes. Vai mums izdosies dzīvokļu īpašniekus pārliecināt un līdz gada beigām noslēgt plānotos līgumus ar kādām 500 mājām, laiks rādīs, bet pretestība ir pamatīga,» intervijā sacīja Šīns.

«Latio» speciālisti arī secinājuši, ka dzīvokļu īpašnieki diemžēl neliekas zinis par savām tiesībām būt prasīgiem pret apsaimniekotāju. Dzīvokļu īpašnieki maksājumu par apsaimniekošanu uztver kā sava veida nodokli, kuru viņi nav tiesīgi iespaidot. «Tas ir līdzīgi kā ar vēlētāju prasīgumu pret politiķiem. Mēs laikam esam tāda inerta nācija,» piebilda uzņēmējs.

«Tas prasa lielus pūliņus - klauvēt pie durvīm, runāt ar katru, pārvarēt aizspriedumus, nepatiesības, ko pašvaldības uzņēmumu darbinieki vai viņiem pietuvināti cilvēki, mediji par mums ir sastāstījuši. Trīskāršs darbs jāiegulda, lai tiktu tam pāri, bet tie cilvēki, kas mūs uzklausa, saprot, ka viņiem tiešām ir tiesības. Protams, arī mājas iedzīvotājiem ir grūti vienoties, jo ir jāsavāc noteikts procents mājas iedzīvotāju, lai noformulētu gribu mainīt apsaimniekotāju,» skaidroja Šīns.

Liela problēma esot arī tā, ka kopš neatkarības atjaunošanas pašvaldības divas reizes ir savā veidā rekapitalizējušas namu pārvaldes, kas nozīmē, ka faktiski divas reizes tās ir piedevušas visus uzkrājušos parādus. Cilvēki varbūt nezina visas nianses, bet viņi psiholoģiski cer, ka tas brīnums notiks vēl vienu reizi.

Šīns norāda, ka ir arī robi likumdošanā - gan Civillikumā, gan Civilprocesa likumā, kas māju, iedzīvotāju kopīgos ieguldījumus nepasargā, cilvēki nav pasargāti no tā, ka nemaksātāji var ietekmēt mājas likteni. Diemžēl likumdošana šobrīd esot labvēlīgāka nodrošinātajiem hipotekārajiem aizdevējiem, nevis namu pārvaldniekam.

«Es tomēr ceru, ka likumdošanu izdosies pielabot, un domāju, dažu gadu laikā apsaimniekošanas segments būs progresīvs, efektīvs un mājas būs pasargātas no strauja vērtības zuduma,» sacīja Šīns.

Izdarot secinājumus no pieredzētā, uzņēmums «Latio» nolēmis vairs «neuzbāzties» dzīvokļu īpašniekiem ar siltināšanu. «Esam sapratuši, ka tas nav mūsu kā potenciālā apsaimniekotāja uzdevums. Rūpes par mājokļu energoefektivitāti mēs esam atstājuši attiecīgo ministriju ziņā. «Latio namsaimnieks» koncentrējas uz to, ka var piedāvāt efektīvāku apsaimniekošanu, papildus servisu. Ja dzīvokļu īpašnieki vēlas kādus uzlabojumus savā māja, mēs tos varam piedāvāt, nemainot apsaimniekošanas maksu,» norādīja uzņēmējs.

«Esam mainījuši savu nostāju un sapratuši, ka vēl diezgan daudz ir jāsakārto, jāmaina likumdošanā, lai energoefektivitātes pasākumi gūtu iedzīvotāju atsaucību un ieinteresētību. Pagaidām tas rada tikai bažas, skepsi. Tomēr ir arī mājas, kuru iedzīvotāji uzskata energoefektivitātes uzlabošanu par nepieciešamu, un tad mēs to darām,» teica Šīns.

«Mēs redzam, ka niša, kur mēs varētu klientus ieinteresēt, ir daudzdzīvokļu mājas, kuras šobrīd apsaimnieko pašvaldību apsaimniekošanas uzņēmumi. Ar apmēram 250 mājām mēs esam līgumu gatavošanas procesā,» informēja «Latio» vadītājs.

LETA jau ziņoja, ka nekustamo īpašumu kompānija «Latio» paudusi vēlmi iegūt būtisku apsaimniekošanas tirgus daļu. Ar ēku pārvaldīšanu, apsaimniekošanu «Latio» nodarbojas jau ilgi, taču tie bijuši vien vairāki desmiti namu. Kompānijas «Latio namsaimnieks» mērķi esot daudz ambiciozāki.