Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nodibina politisko partiju «Tautas kustība Solidaritāte»

Piedaloties vairāk nekā 200 cilvēkiem, šodien tika nodibināta jauna politiskā partija «Tautas kustība Solidaritāte» (TKS).

Par partijas priekšsēdētāju gandrīz vienbalsīgi tika ievēlēts Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības (LAPA) prezidents Agris Sūna. Visi balsstiesīgie balsoja «par», izņemot pašu Sūnu, kurš atturējās.

«Mums tagad būs daudz darba, ko darīt,» pēc ievēlēšanas partijas priekšsēdētāja amatā norādīja Sūna.

Tik viegli negāja ar TKS priekšsēdētāja vietnieka ievēlēšanu. Šim amatam kā kandidāts tika izvirzīts Latvijas Māsu arodbiedrības prezidents Aigars Lavrinovičs, bet pret to iebilda kā viesis uzaicinātais Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris.

Izskanēja savstarpēji pārmetumi par iepriekšējām nesaskaņām un tiesāšanos, līdz iejaucās Sūna un aicināja nekašķēties, jo «nesakaņas var izmantot pret mums». Galu galā Lavrinovičs tika ievēlētas ar balsu vairākumu.

TKS dibināšanas sapulcē arī tika pieņemti partijas statūti un apstiprināta darbības programma.

Kopumā partijā tuvākajā laikā varētu iesaistīties līdz 2000 cilvēku, iepriekš pieļāva Sūna.

«Būs gan no mūsu arodbiedrības, pārsvarā tie, kuri ir aizgājuši no darba vai pensionējušies un kuriem ir, tā teikt, cemme uz to, kas ar viņiem izdarīts pēdējā laikā. Būs no dažādām citām arodbiedrībām aktīvākie, bet tas nekādā gadījumā nav saistīts ne ar LBAS, ne ar viņu vadību, jo mēs aicinām no jebkuras arodbiedrības, jebkuru zemnieku vai ko, kas grib mainīt kaut ko, kuriem šis viss, kas notiek valstī, ir pieriebies. Priekšnosacījumi - lai nebūtu valdības koridoros bijis, jo tādiem cilvēkiem ar mums pa ceļam nebūs,» sacīja Sūna.

Tostarp partijā iesaistīšoties arī vēl strādājošie policisti. «Es domāju, ka mums pilnīgi pietiek, it sevišķi ar pēdējiem notikumiem policijā, ka simtiem, tūkstošiem šogad jau ir atlaisti cilvēki, lai mums resurss būtu tīri nopietns pat no mūsu arodbiedrības puses.«

Likumā «Par policiju» ir noteikts, ka, strādājot policijā, ir jāaptur darbība politiskajās partijās, «bet neviens vārdiņš nekur nav teikts, ka policistiem būtu aizliegts dibināt kaut ko,» norādīja Sūna.

LAPA prezidents domā, ka iesaistīšanās politiskajos spēkos iekšlietu struktūru darbiniekiem netraucēs veikt tiešos darba pienākumus.

Konkrētas personas, kuras iecerējušas stāties jaundibināmajā partijā, Sūna pagaidām nosaukt atturas.

«Diemžēl Latvijā nav neviena politiska spēka, kas skaidri un gaiši būtu deklarējis to, ka lobē arodbiedrību intereses. Līdz ar to, ka mūsu valstī praktiski neeksistē normāls sociālais dialogs un arodbiedrību protesti politiķiem ir tā kā pīlei ūdens, mēs izlēmām cīnīties ar viņu pašu ieročiem. Ja būtu valstī noticis normāls sociālais dialogs un arodbiedrībām būtu iespēja strādāt, kā tas ir normālās valstīs, tad mēs nekad mūžā nebūtu dibinājuši partiju,» aģentūrai LETA skaidroja Sūna.

Kā ziņots, jūnija otrajā pusē Sūna paziņoja, ka arodbiedrību pārstāvji, mācībspēki un citi aktīvisti, kuri «vēl nav sasmērējušies ar politiku», dibinās jaunu kreisi noskaņotu politisko spēku.

Toreiz Sūna aģentūrai LETA stāstīja, ka atbalstu jaunajai partijai ir pauduši jau ap 400 cilvēku, bet plānots, ka biedru skaits vēl tikai pieaugs. LAPA prezidents apgalvoja, ka jaunā partija plāno mainīt priekšstatu par politiķiem.

Tāpat Sūna uzsvēra, ka jāmaina uzskats, ka kreisi orientētās ir tikai krievu tautības cilvēku veidotās partijas. Pēc viņa teiktā, jaunajā politiskajā spēkā apvienosies gan latviešu, gan krievu tautības pārstāvji, kuri cīnīsies par vairākuma interesēm.

Sūna uzskata, ka pilnīgi aplama ir ideja, ka arodbiedrībām nebūtu jāpauž sava politiskā nostāja, jo pasaules pieredze rāda, ka arodbiedrību pārstāvji aktīvi iesaistās politikas veidošanā. Piemēram, Zviedrijā sociāldemokrātu partijas biedri esot arodbiedrību pārstāvji.