Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sociologs Kaktiņš paredz, ka rudenī un ziemā uzticība varai saruks

Tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš prognozē, ka rudenī un ziemā varētu pasliktināties sabiedrības noskaņojums, kristies uzticība varai un iespējamas dažādas kolīzijas.

Sarunā ar aģentūras BNS biznesa informācijas portālu «Baltic Business Service» Kaktiņš norādīja, ka viņš savas prognozes balsta uz pētījumiem.

«Ir priekšnosacījumi, kuri nosaka: rudenī vai tam sekojošajā ziemā iespējamas kolīzijas. Viens no faktoriem, kas ļauj izvirzīt šādus apgalvojumus, ir sabiedriskā doma. Respektīvi, regulāri tiek veiktas Latvijas iedzīvotāju aptaujas, kā rezultātā mums ir noteikts priekšstats par to, kā jūtas Latvijas iedzīvotāji, ko viņi domā par varu kopumā, ko viņi domā par Saeimu, parlamentu, partijām un politiķiem. Mums šādi dati ir par salīdzinoši ilgstošu periodu. Ir arī dažādi pagātnes notikumi, kurus varam saistīt kopā, iespējams, arī ar sabiedriskās domas stāvokļiem. Šajā kontekstā gribu minēt šā gada 13. janvāri. Proti, 13. janvāra Vecrīgas grautiņš neradās tukšā vietā, tur bija virkne priekšnosacījumu, kas sakņojās sabiedriskā domā. Uzskatāmi var redzēt, ka pirms šā notikuma uzticība varai, tostarp Saeimai, būtiski saruka,» sacīja Kaktiņš.

Ņemot vērā pagātnes notikumus, var prognozēt arī nākotni, uzskata sociologs. «Var redzēt, ka kopš 13. janvāra nav notikuši būtiski uzlabojumi. «DnB Nord barometra» rādītāji to uzskatāmi parāda. Uz jautājumu, vai, jūsuprāt, situācija Latvijā attīstās pareizā vai nepareizā virzienā, janvārī 87% respondentu atbildēja, ka situācija attīstās nepareizā virzienā. Kad mainījās valdība, situācija nedaudz uzlabojās. Taču patlaban, sākot ar jūniju, izskatās, ka jaunā valdība savu uzticības kredītu ir izsmēlusi un indikatori atkal iet uz leju, proti, jau 82% apgalvo, ka situācija valstī attīstās nepareizā virzienā,» turpina Kaktiņš.

Pēc viņa teiktā, līdzīga situācija bija vērojama arī ekonomiskās situācijas izvērtējumā. Ja pirms tam bija vērojams neliels uzlabojums, jūnijā noticis lūzums, un cilvēki daudz sliktāk vērtē pašreizējo ekonomisko situāciju. «Arī valdības darba vērtējumā situācija pasliktinās. Janvārī tikai 4% no aptaujātajiem ar valdības darbu bija apmierināti, pavasarī šis rādītājs pieauga līdz 8–10%. Tagad rādītājs atkal sarūk. Protams, šie rādītāji vēl nav nokrituši līdz janvāra, februāra līmenim, bet jūnija dati uzskatāmi parāda, ka atkal sākusies sabiedriskās domas pasliktināšanās, turklāt tas notiek jau no ļoti zema līmeņa. Nav jāpaiet gadam, pietiek ar pāris lielām neveiksmēm politiskā laukā, lai cilvēki justos tikpat slikti kā janvārī,» uzskata SKDS vadītājs.

Jautāts, kādēļ pašlaik nekas neliecina par sabiedriskās domas strauju pasliktināšanos, sociologs neizslēdz, ka varētu būt «vasaras efekts». «Protams, gadalaikam ir kaut kāda nozīme. Tas arī ir viens no papildu faktoriem, kas var pastiprināt iespējamo neapmierinātības pieaugumu rudenī. Ja pašlaik vēl nav nekārtību uz ielām, tad rudenī — šādos pašos apstākļos kā tagad — tās jau varētu būt,» piebilst Arnis Kaktiņš.