Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā atdzimst pirātu arods?

Somijas kravas kuģi «Arctic Sea» ar krievu jūrnieku apkalpi 24. jūlijā nolaupījuši pirāti, kuru vidū bijuši arī Latvijas pilsoņi, otrdien paziņoja Krievijas aizsardzības ministrs Anatolijs Serdjukovs.

Krievijas varas iestādes arestējušas astoņus pirātus, starp kuriem ir Krievijas, Latvijas un Igaunijas pilsoņi.

«Šie cilvēki… Sagrāba «Arctic Sea», draudot ar ieročiem, un pieprasīja, lai komanda pilda viņu pavēles bez ierunām,» Krievijas ziņu aģentūras citē Serdjukova ziņojumu prezidentam Dmitrijam Medvedevam.

Ministrs informēja, ka kuģis nolaupīts Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos Baltijas jūrā. Pie kuģa piepeldējusi piepūšamā ātrumlaiva, kurā atradušies pirāti. Noziedznieki apgalvojuši, ka viņu laivai ir nopietni bojājumi, tomēr tūlīt pēc uzkāpšanas uz kuģa to sagrābuši. Pēc tam «Arctic Sea» pēc pirātu prasības ar izslēgtām navigācijas iekārtām devies Āfrikas virzienā.

Serdjukovs uzsvēra, ka apkalpes atbrīvošanas operācija tikusi īstenota bez neviena šāviena.

«Tika aizturēti astoņi cilvēki, kas nebija apkalpes locekļi,» paziņoja ministrs. Starp šiem cilvēkiem ir divi Latvijas pilsoņi, kā arī četri Igaunijas un divi Krievijas pilsoņi.

Izmeklēšana turpinās uz Krievijas karakuģa «Ladnij», kur tiek nopratināti 15 kuģa apkalpes locekļi un aizdomās turētie pirāti.

Pagaidām Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) rīcībā nav informācijas, ka starp Krievijas varas iestāžu arestētajiem cilvēkiem būtu Latvijas pilsoņi, aģentūru LETA informēja ĀM Preses centra nodaļā.

Kā LETA jau ziņoja, mīklainos apstākļos pazudušais Somijas kravas kuģis «Arctic Sea» pirmdienas rītā atrasts pie Kaboverdes krastiem un visi jūrnieki sveiki un veseli nogādāti uz Krievijas karakuģa, pirmdien paziņoja Serdjukovs.

«Arctic Sea» pieder Somijas uzņēmumam «Solchart Management», tas kuģojis zem Maltas karoga, bet tā apkalpē ir Krievijas pilsoņi.

Kā ziņots, 24. jūlijā, kuģim vēl atrodoties Baltijas jūrā, nezināmi uzbrucēji kuģi apturēja, pārmeklēja, bet pēc 12 stundām ļāva tam turpināt ceļu.

28. jūlijā «Arctic Sea» pazuda no radariem Lamanšā. Kuģis no Somijas uz Alžīriju veda kokmateriālu kravu, un 4. augustā tam vajadzēja ierasties Bedžājas ostā Alžīrijā.

Somijas policija sestdien pavēstīja, ka par «Arctic Sea» atbrīvošanu kuģa īpašniekiem esot pieprasīta 1,5 miljonus ASV dolāru (750 000 latu) liela izpirkuma maksa.

Tiesa, šīs jomas eksperti prasību nosaukuši par absurdu, jo par kravas kuģa atdošanu tā ir gaužām neliela summa. Patlaban nav informācijas, vai izpirkums pieprasīts par kuģa komandu vai pašu kuģi.

Vēl piektdien Francijas un Kaboverdes amatpersonas izplatīja informāciju, ka «Arctic Sea» manīts Atlantijas okeānā pie Zaļā raga salām.

Eksperti minēja iespējas, ka kuģa pazušana varētu būt saistīta ar pirātismu, mafijas karu vai komerciālu strīdu. Daži pieļāvuši iespēju, ka kuģī iekrauta vēl kāda nezināma krava, iespējams, narkotikas. Citi izteica minējumus, ka cilvēki, kuri uzbruka kuģim pie Zviedrijas krastiem, no tā nemaz nav nokāpuši, pēc Lamanša šķērsošanas to sagrābuši un devušies okeānā.