Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzimumu oficiāli drīkstēs mainīt psiholoģiski noturīgi transseksuāļi

Otrdien valdība akceptēja izmaiņas Civilstāvokļa aktu likumā un Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas nosaka kārtību, kādā veicami papildinājumi dzimšanas reģistrā sakarā ar personas dzimuma maiņu, portālu «Apollo» informēja Tieslietu ministrijā.

Grozījumi paredz, ka dzimumu oficiāli drīkstēs mainīt tikai transseksuāļi, kuri savā pārliecībā ir psiholoģiski noturīgi. Tāpat nedrīkst būt saglabāta reproduktīvā funkcija, kas piemitusi līdzšinējam dzimumam, paredz grozījumi.

Kā teikts likumprojektu anotācijā, pašlaik spēkā esošie normatīvie akti neparedz nekādu regulējumu attiecībā uz personas dzimuma maiņu, tostarp kritērijus, kas ļauj veikt dzimuma maiņas fakta konstatēšanu un izmaiņas dzimšanas reģistrā.

Grozījumi Civilstāvokļa aktu likumā paredz, kādiem ierakstiem jābūt ārstu atzinumā, lai Dzimtsarakstu nodaļa varētu veikt šo ierakstu.

Personai jābūt savā viedoklī psiholoģiski noturīgai, bet pārliecībai — nemainīgai, kā arī nedrīkst būt saglabāta reproduktīvā funkcija, kas piemitusi līdzšinējam dzimumam. Tas saistīts ar nepieciešamību izslēgt iespēju, ka persona, kas tiks reģistrēta kā vīrietis, varētu kļūt par māti, vai arī sieviete varētu kļūt par tēvu. Šādā veidā tiek novērsts iespējamais bērnu tiesību apdraudējums, kā arī juridiski sarežģījumi, kas var rasties šādā gadījumā.

Vienīgā diagnoze, lai varētu veikt personas dzimuma maiņas fakta konstatēšanu, ir transseksuālisms, kā arī tai jābūt uzstādītai vismaz pirms gada.

Ar grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā paredzēts noteikt informācijas apjomu, ko savā atzinumā sniegs ārstu komisija personai, kura vēlas juridiski noformēt savu dzimuma maiņu, proti, veikt izmaiņas dzimšanas reģistrā. Ārstu komisijai atzinumā būs jānorāda uzstādītā diagnoze, tās noteikšanas datums, informācija par personas viedokli mainīt dzimumu, informācija par personas bioloģiskajam dzimumam raksturīgās reproduktīvo orgānu funkcionalitātes statusu.

Grozījumus izstrādājusi Tieslietu ministrijas izveidota darba grupa, kurā piedalījās speciālisti no Veselības, Iekšlietu, Labklājības, Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijas un Ministru kabineta pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās biroja.

Likuma grozījumi jāpieņem Saeimā.