Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas NĪ «miljonāri» iedzīti izmisumā

Latvijas nekustamā īpašuma (NĪ) sfēras veiklie biznesmeņi, kas nereti paralēli mēdza strādāt valsts sektorā, bieži kredītā pirkta vairākus dzīvokļus, pārdodot tos par lielāku cenu un cerot, ka nākotnē NĪ cenas turpinās augt, tāpat kā viņu algas.

Час

Iestājoties krīzei, sieviete no «gandrīz miljonāres» pārvērtās par kredītparādnieci. No dzīvokļiem atbrīvoties vairs nebija iespējams — elitāros dzīvokļus, kas savulaik maksāja 300 000 eiro, pat pēc remonta nebija iespējams pārdot arī par 200 000. Ar «guļamrajonu» dzīvokļiem situācija bija vēl bēdīgāka. Pirms diviem gadiem labu trīsistabu dzīvokli sieviete nopirka par 120 000 latu, tagad reti kurš gatavs maksāt 60 000, turklāt tiek pieprasīts segt visus pirkšanas un pārdošanas izdevumus. Sievietei palīdzēja likums par maksātnespēju, kas paredz, ka maksājumus iespējams atlikt, tiesa gan, tikai uz laiku.

ASV, piemēram, stūrī iedzīts parādnieks, pēc likuma, var vienkārši atteikties no īpašuma kredītsaistībām, kas vairs nav pa spēkam un sākt dzīvi no nulles. Savukārt Latvijā jāmaksā  visu mūžu un jāturpina maksāt arī pēcnācējiem.

Kredītparādnieka atzīšana par maksātnespējīgu neatbrīvo no kredītsaistībām, tikai «pārceļ» tās uz ar tiesas lēmumu noteiktu laika periodu. Ja klienta stāvoklis pēc noteiktā perioda nav uzlabojies, tālākie notikumi ir grūti prognozējami.