Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pastāv draudi, ka starptautiskā parāda atdošana vilksies mūžīgi

Ja Latvija īstenos tik bezatbildīgu makroekonomisko politiku kā pirms pāris gadiem, tad valstij varētu nākties starptautisko parādu pārfinansēt mūžīgi, atzīst valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (JL). Viņš arī kategoriski noraida Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča savulaik izteiktās prognozes, ka Latvija starptautisko aizdevumu varētu atmaksāt trīs līdz piecu gadu laikā.

«Kas attiecas uz kredīta pārfinansēšanu, tas atkarīgs no valsts makroekonomiskās politikas. Ja mums būs tik bezatbildīga makroekonomiskā politika kā pirms pāris gadiem, tad es baidos, ka tas patiešām vilksies līdz bezgalībai,» intervijā portālam «Apollo» teica valdības vadītājs. Bet viņš uzsvēra: «Ja mēs tomēr īstenosim atbildīgāku makroekonomisko politiku, mums arī būs iespēja valsts parāda līmeni pakāpeniski samazināt.»

Rimšēviča teikto

Premjers skaidroja, ka Latvija parādu neatmaksās starptautiskajiem finanšu donoriem tiešā veidā, bet gan meklēs iespējas to pārfinansēt. «Noteikts valdības parāda līmenis (pat pēc starptautiskās aizdevuma paketes saņemšanas tas nepārsniegs Māstrihtas kritērijos noteiktos 60% no iekšzemes kopprodukta), un šo parādu valdība pārkreditē.»

«Kad mums ir pieeja starptautiskajiem finanšu tirgiem, kad mēs esam stabilizējuši savu budžeta deficītu, tajā brīdī mēs varam iet starptautiskajā finanšu tirgū kaut vai ar eiroobligāciju emisijām un aizņemties šos līdzekļus. Un pēc tam mēs varam pakāpeniski īstenot šo parādu atmaksu atbilstoši finansiālajai situācijai,» teica Ministru prezidents.

Viņš arī uzsvēra: «Protams, mums ir negatīva pieredze no tā sauktajiem treknajiem gadiem, kad ekonomiskā izaugsme pārsniedza 10%, tajā pašā laikā valsts budžets netika sabalansēts. Tā ir kategoriski nepieņemama situācija, un tieši tāpēc esmu uzdevis Finanšu ministrijai līdz šā gada rudenim sagatavot tā saukto fiskālās disciplīnas likumu, kas nosaka maksimālo budžeta deficīta līmeni atbilstoši ekonomiskajai situācijai.»

Dombrovskis atturējās prognozēt, kad Latvijā varētu būt bezdeficīta budžets: «Makroekonomikas stabilizācijas programma paredz, ka mums budžeta deficīts 3% no iekšzemes kopprodukta (..) jāsasniedz 2012. gadā.»