Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kaktiņš: daudzi iedzīvotāji nevēlas paši par sevi parūpēties

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš uzskata, ka Latvijas iedzīvotāji ir salīdzinoši kūtri attiecībā uz sava biznesa sākšanu un liela daļa nemaz nevēlas paši par sevi parūpēties.

Tā Kaktiņš sacīja intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service».

«Nevēlos teikt, ka situācija ir bezcerīga. Ja kopumā no šāda skatu punkta vērtējam Latvijas sabiedrību, jāatzīst, ka Latvijas iedzīvotāji līdz šim bijuši salīdzinoši kūtri un liela daļa nemaz nevēlas paši par sevi parūpēties,» atzina Kaktiņš, atbildot uz jautājumu, cik raksturīgi latviešiem ir uzņemties atbildību par savu dzīvi, veidot savu uzņēmumu, būt aktīviem.

Sociologs gan norādīja, ka pašlaik līdz ar ekonomiski spiedīgiem apstākļiem situācija mainās: «Patlaban, lielā mērā pateicoties krīzei, cilvēkiem mainās vērtību orientācija, viņi sāk pārvērtēt ļoti daudzas būtiskas lietas. Cilvēki sāk saprast, ka uz valsti vairs paļauties nevar, līdz ar to atliek paļauties tikai pašam uz sevi un ģimeni. Jāsāk pašam par sevi rūpēties. Ir vairāki indikatori, kuri ļauj domāt, ka pašlaik Latvijā notiek diezgan straujas pārmaiņas pozitīvā virzienā — cilvēki kļūst arvien aktīvāki, vairāk sāk domāt par savu mazo biznesu. Arvien mazāk paliek tādu cilvēku, kas vienkārši kaut ko gaida no valsts.»

Pēc Kaktiņa domām, patlaban veidojas pat zināms paradokss — no vienas puses, aptauju dati rāda, ka cilvēki valstij neuzticas, politiķi ir slikti, Saeima un valdība ir slikta, bet, no otras puses, viņi tomēr no valsts gaida ļoti daudz. «Piemēram, 2008. gada septembrī 46% aptaujāto teica, ka valsts ir atbildīga par cilvēku labklājību un tikai 42% atzina, ka pats cilvēks. Bet šogad martā jau ir 39% pret 49%. Redzam, ka valsts piekritēji jau ir mazākumā. Pieļauju, ja tagad tiktu uzdots jautājums, kas ir atbildīgs par cilvēku labklājību, tad vēl lielāks procents aptaujāto teiktu, ka pats cilvēks par sevi atbild. Tas nozīmē: ja cilvēki šādi maina savu domāšanu, nākamais likumsakarīgais secinājums var būt: ja es pats esmu atbildīgs, ko es varu darīt savā labā. Ja ir atbildīga tikai valsts, tad es eju, piketēju, skandalēju un internetā rakstu indīgus komentārus,» skaidroja Kaktiņš.