Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Interese par saules elektrostaciju uzstādīšanu pagaidām nav liela

Interese par saules elektrostaciju uzstādīšanu pagaidām nav liela, aģentūrai LETA pastāstīja elektromontāžas uzņēmuma SIA «Kvēle» rīkotājdirektors Ģirts Karpovičs.

«Kvēle» pašlaik ir uzstādījusi pirmo saules elektrostaciju ar jaudu 3KWp. Līdzīgas elektrostacijas izbūve bez akumulatoriem izmaksā aptuveni 7000 latu. Akumulatoru baterijas izmaksas dubulto, un tās ir nepieciešamas, ja saražoto elektrību plānots pārdot.

Karpovičs aprēķinājis, ja ēkā ir elektropatērētāji ar vasaras noslodzi, piemēram, sūkņi, kondicionieri, tumšu telpu dienas apgaismojums vai citas tehnoloģiskas iekārtas, uzstādot atbilstošas jaudas saules paneļus, var iegūt ienākumus 8% gadā. Palielinoties elektroenerģijas tarifiem, arī ienākumiem būtu jāpalielinās.

Ja valsts palielinās saules enerģijas iepirkuma kvotas, būs iespējams saražoto elektrību pārdot par 0,3 latiem kilovatstundā. Pie šāda attīstības scenārija SIA «Kvēle» paredz, ka iekārtas uzstādīšana pilnībā būs atmaksājusies jau sešu gadu laikā.

«Kvēles» direktors norādīja, ka saražoto enerģiju uzkrāt nav iespējams, jo tās galvenā īpašība ir tā, ka var saražot tikai tik, cik tajā brīdī patērē. Lai enerģiju uzkrātu, ir nepieciešami akumulatori, kuru jauda, piemēram, vasarnīcai, tiek paredzēta 24 stundu patēriņam.

Drīzumā uzņēmums plāno uzbūvēt saules elektrostaciju ar jaudu 350 KWp.

Viens no uzņēmuma mērķiem ir veicināt cilvēku interesi par atjaunojamiem energoresursiem, kas, tā skatījumā, ir arī veiksmīgs ieguldījums nākotnē. Tomēr «Kvēle» savu darbību pagaidām nav plānojusi attīstīt ārpus Latvijas, sacīja Karpovičs.

Iekārtas galvenā sastāvdaļa ir saules paneļi, uz kuriem izvietotas solārās plāksnes, kas sastāv no polikristalīnu silīcija pusvadītāja materiāla. Solārās plāksnes saules starojumu pārvērš elektroenerģijā. Viena saules paneļa maksimālā jauda ir no 170 līdz 250 vatiem (W). Izstrādātā enerģija ir tieši atkarīga no apgaismojuma un it īpaši tiešas saules staru iedarbības, piemēram, decembrī izstrāde ir piecas reizes mazāka nekā jūnijā, skaidroja Karpovičs.

Latvijā no saules paneļiem iegūto enerģiju vēlams patērēt savām vajadzībām, tikai pārpalikumu pārdodot energosistēmai, bet Eiropā, kur ir augsts iepirkšanas tarifs, šo enerģiju uzreiz caur skaitītāju pieslēdz elektrotīklam.

SIA «Kvēle» dibināta 1992.gada septembrī, un uzņēmumā pašlaik ir nodarbināti vairāk nekā 100 darbinieki. Uzņēmums veic elektrolīniju izbūvi, kabeļu guldīšanu, elektromērījumus, elektroinstalāciju ierīkošanu, kā arī plaša profila elektromontāžas darbus.