Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aivars Lembergs: gandrīz apsveikuma vietā

Par spēku konsolidāciju kopīgai startēšanai 10. Saeimas vēlēšanās paziņojušas trīs partijas: «Jaunais laiks», «Pilsoniskā savienība» un «Sabiedrība citai politikai».

Šī solās būt vēl nebijusi politiskā apvienība, vēl neredzēts spēks. Tās priekšgalā nebūšot vairs viena lokomotīve, bet vesela plejāde politiķu, kurus raksturo un vieno diezgan līdzīgas īpašības, spējas un iepriekšējās politiskās darbības sasniegumi. Visu triju partiju priekšgaliem kopīgs ir tas, ka viņi līdz šim bijuši izcili intrigu pinēji, šķēlēji, pārbēdzēji un savu personisko ambīciju virzītājspēki.

Spilgtākais no šīs plejādes, protams, ir «Pilsoniskās savienības» līderis Ģirts Valdis Kristovskis, kurš ar savu ceļojumu pieredzi un regularitāti varētu papildināt grāmatu sēriju «Ceļojumu almanahs» — no Tautas frontes uz «Latvijas ceļu», no «Latvijas ceļa» uz «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK, no «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK uz «Pilsonisko savienību». Visās partijās, kurās cerētās varas iegūšana nav bijusi pašpietiekama, to vietā atrasta jauna politiskā piestātne. Kas zin’, vai trejmeitiņa netiek radīta, lai piekļūtu tuvāk, tā sakot, nākotnes politiskajai platformai, uz kuru pārbēgt, kad vecā atkal būs nolietojusies!

Otra, visām partijām kopīga, īpašība ir tās kadru profesionālā mazspēja, diezgan nožēlojami reālā darba rezultāti, kas tiek regulāri kompensēti ar ļoti pašpārliecinātu pašuzmundrināšanos un pašslavināšanos. Jaunās trejpartiju apvienību rindās tagad būs arī Aleksejs Loskutovs, kurš, būdams vienas no svarīgākajām tiesībsargājošajām institūcijām vadītājs, nespēja novadīt iestādi pat tā, lai to neizzagtu.

Partiju konsolidācijā klāt stāv arī kolorītā Sarmīte Ēlerte, bijusī pārdotā laikraksta «Diena» redaktore, kuras pieredze valsts uzņēmumu prihvatizēšanā un pēc tam augstu morāles principu sludināšanā vien ir apbrīnas vērta.

Kārtējo reizi (te gan jaunā trejpartija nav unikāla) tiek taisīts politisks spēks, kas uzstājīgi un skaļi kliedz, pret ko tas būs. Tas būšot pret Šlesera/Ušakova un vēl arī Lemberga/Šķēles bloku. Neapcerēšu, kā mums četriem ir ar blokiem, bet tas nav svarīgākais. Svarīgākais, ka viņi būs pret.

Bet par ko viņi būs «par»? Kā veicinās ekonomikas attīstību un tautas labklājību? Vienīgais sasniegums šajā ziņā ir pašlaik panāktais ekonomikas stingums un sociāli nežēlīgas reformas ar tādu attieksmi pret neaizsargātajiem sabiedrības slāņiem, it kā tie būtu šīs politiķu armijas okupētās teritorijas iedzīvotāji.

Daži vārdi jaunā spēka dzimšanā tomēr ir bilstami arī par to, kas tajā ir labs un apsveicams. Labi ir tas, ka visi pārbēdzēji, šķēlēji un intrigu pinēji tagad ir kopā, un tas mazāk mulsinās vēlētājus, nekā ja tie atrastos atsevišķi un izliktos dažādi. Ir notikusi zināma kristalizācija, un vēlētājam turpmāk būs skaidrāk saprotams, par kuru partiju nebalsot.

Jebkura atkal apvienošanās tomēr ir labāka par šķelšanos, ar ko arī apsveicu! Un novēlu nesašķelties atkal, vismaz līdz 10. Saeimas vēlēšanām.