Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arvien vairāk tādu cilvēku, kas nopelna mazāk par minimālo algu

Šogad pirmajā pusgadā ir pieaudzis to darba ņēmēju īpatsvars, kuru ienākumi ir zem minimālās algas, aģentūru BNS informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Komunikācijas daļā.

Atsaucoties uz darba devēju ziņojumos sniegto informāciju, dienests norāda, ka vidēji šā gada pirmajos sešos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, to darba ņēmēju īpatsvars, kas saņem ienākumus zem minimālās algas, pieaudzis par 4,7 procentpunktiem.

Pēc VID paskaidrotā, vislielākās izmaiņas skārušas tos darba ņēmējus, kuru ienākumi bija no minimālās algas līdz 200 latiem. Ja pērn pirmajā pusgadā tādu vidēji bija 10,7%, tad šogad vairs tikai 6%. Šo darba ņēmēju īpatsvars samazinājies par 4,7 procentpunktiem, savukārt tieši par 4,7 procentpunktiem pieaudzis to darba ņēmēju īpatsvars, kuru ienākumi ir zem minimālās algas, proti, 2008.gada sešos mēnešos tādu bija vidēji 10,9%, bet šogad - jau vidēji 15,6%. Pērn gan minimālā alga Latvijā bija mazāka - 160 latu, bet šogad tā ir 180 latu.

VID norāda, ka daļai no zemajām algām ir arī objektīvi iemesli - daļa nodarbināto strādā nepilnu darbadienu, bet daļa darba ņēmēju strādā vairākās darba vietās.

VID uzsver, ka vērojama arī tendence samazināties darba ņēmēju īpatsvaram, kuru ienākumi pārsniedz 1000 latu. Ja pērn piecos mēnešos vidēji šādu darba ņēmēju bija 7,9%, tad šogad sešos mēnešos vidēji tādu ir 7%.

"Pasaules prakse liecina, ka līdz ar ekonomikas lejupslīdi nodokļu administrācijas saskaras ar arvien lielāku risku attiecībā uz nodokļu saistību izpildi. Arī VID rīcībā esošo pašreizējo datu analīze liecina, ka pašlaik problēma aplokšņu algu jomā ir padziļinājusies," atzina VID speciālisti, norādot, ka vēl līdz 2008.gada rudenim aplokšņu algām bija tendence samazināties.

Latvijā ēnu ekonomika pieaug līdz ar ekonomiskās situācijas pasliktināšanos - uzņēmēji meklē veidus, kā ietaupīt.