Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mainās iedzīvotāju finanšu paradumi

Pieaugot elektronisko risinājumu un interneta pieejamībai Latvijā, ievērojami mainījusies Latvijas iedzīvotāju finanšu paradumi. Tas noskaidrots «Swedbank» un «Market Data» jūlijā beigās veiktajā aptauja.

Vairums aptaujāto iedzīvotāju saņem regulāros ienākumus bankās, retāk apmeklē filiāles un lieto skaidru naudu, un plāno arvien biežāk izmantot elektronisko finanšu darījumu iespējas.
Aptaujā noskaidrots, ka 82% iedzīvotāju savus regulāros ienākumus pilnībā vai daļēji saņem bankas kontos. Vairums no viņiem - 95% finanšu darbībām lieto internetbanku, turklāt vairāk kā trešdaļa (35%) respondentu nākotnē plāno lietot internetbanku vēl biežāk. Populārākais iemesls internetbankas lietošanai ir norēķini, bet otrais biežākais iemesls ir ikdienas naudas plūsmas kontrole.

Tāpat vairums (80%) jau tagad uz bankas filiāli dodas dažas reizes gadā vai retāk, tad, kad jautājuma nokārtošanai nepieciešama fiziska klātbūtne vai tikšanās ar bankas darbinieku. Turklāt 17% respondentu nākotnē plāno apmeklēt bankas filiāles arvien retāk.

Jautāti par iemesliem, kāpēc tiek apmeklēta bankas filiāle, iedzīvotāji visbiežāk minēja kartes izņemšanu (73%), kurai nepieciešama klienta klātbūtne. Filiāļu apmeklējuma iemeslos vēl gan ir salīdzinoši liels īpatsvars arī tām darbībām, kuras ātrāk un izdevīgāk var veikt elektroniski, piemēram, naudas iemaksa vai izmaksa no konta (32%) un maksājumu veikšana (13%).

Taču vienlaikus vairums no visiem respondentiem, kas saņem ienākumus bankā, jau patlaban ikdienas maksājumus veic internetbankā (87%) vai arī maksā ar norēķinu kartēm (61%), kas ir ievērojami vairāk pretstatā norēķiniem ar skaidru naudu (34%) un rēķinu apmaksas filiālē (4%).

Kā populārākā bezskaidras naudas norēķinu priekšrocība respondentu izvēlētajās atbildēs dominē ātrums (57%) un drošība (42%), no kuriem tikai nedaudz atpaliek lētums un pārskatāmība.