Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LPP/LC kritizē koalīcijas «riņķa dančus» ap īpašuma nodokli

Partijas LPP/LC Saeimas frakcija, novērtējot valdošās koalīcijas «riņķa dančus» ap nekustamā īpašuma nodokli, atzīst tos par nepārdomātiem, kas liecina par atsevišķu atbildīgo valdības ministru profesionālu mazspēju, portālu «Apollo» informēja partijas pārstāvis Edgars Vaikulis.

LPP/LC frakcijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš norāda, ka līdz šim ar priekšlikumiem par nekustamā nodokļa piemērošanu mājoklim ir nākusi klajā Finanšu ministrija, kas rēķina tikai jaunā nodokļa fiskālo ietekmi, kamēr no Ekonomikas ministrijas, kuras kompetencē ir jautājumi par tautsaimniecības attīstību, tajā skaitā nodokļu politikas ietekmi uz uzņēmējdarbību un mājsaimniecību dzīvotspēju, nav izskanējis neviens priekšlikums.

„Nodokļu politikas pamatprincipiem ir jābūt stabiliem un zināmiem. Nav pieļaujama šobrīd izveidojusies situācija, ka vēl joprojām nav skaidras nodokļu politikas pamatnostādnes. Izskan visdažādākie piedāvājumi un katrs nākamais satrauc aizvien lielāku sabiedrības daļu,” uzskata Bērziņš.

LPP/LC uzskata, ka neviens no Finanšu ministrijas un Ministru prezidenta piedāvātajiem modeļiem nav godīgs, ņemot vērā vietējo pašvaldību savstarpējas sociālekonomiskās atšķirības.

Nekustamā īpašuma nodokli aprēķina, par bāzi ņemot īpašuma kadastrālo vērtību. Kadastrālā vērtības tiek noteiktas katrā pašvaldībā atsevišķi, ir pašvaldības, kas tiek sadalītas vairākās zonās. Līdz ar to vērtības krasi atšķiras. Nodokļa likmes matemātiskā modelēšana parāda, ka, nosakot vienotu likmi visā Latvijas teritorijā, izveidojas situācija, ka atsevišķās pašvaldībās nodoklis ir neadekvāti liels, bet citās pat nesedz tā administrēšanas izmaksas un nenodrošina tā iekasēšanas mērķi, uzskata LPP/LC.

Ņemot vērā, ka nekustamā īpašuma nodoklis ir vietējo pašvaldību budžetu sastāvdaļa, kuras pašas to arī administrē, LPP/LC ierosina, ka būtu jāļauj pašvaldībām pašām noteikt likmi, ņemot vērā katras atsevišķas pašvaldības attīstības līmeni, iedzīvotāju maksātspēju utt. Vienlaikus likumā būtu jānosaka pamatlikmes minimālo un maksimālo iespējamo apmēru, atlaides apmēru, kā arī, lai nodrošinātu zināmu stabilitāti, jāparedz, ka to nevar mainīt biežāk, ka reizi divos līdz četros gados, norāda LPP/LC.

«Nosakot nodokļa apmēru, pamatprincipam jābūt tādam, lai cilvēks, kas maksā nodokli, uztver to par godīgu un taisnīgu. Kurš labāk par vietējo pašvaldību varēs novērtēt nodokļa atbilstību savu iedzīvotāju maksātspējai, atlaides apmēru daudzbērnu ģimenei vai pensionāram. Nav nekāda māksla ar nodokli izūtrupēt labu mājsaimniecību, jautājums būs – kur pēc tam ņemt resursus sociālajam atbalstam,» LPP/LC priekšlikumu pamato Bērziņš.