Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV izstrādājusi alternatīvas pretraķešu vairogam Eiropā

ASV izstrādājusi alternatīvu pretraķešu aizsardzības plānu, kas ļaus atteikties no sistēmas daļu izvietošanas Polijā un Čehijā, sestdien ziņo ASV laikraksts «The New York Times».

Sagaidāms, ka šāds solis varētu apmierināt Krieviju un Vāciju, taču varētu kaitēt Vašingtonas attiecībām ar Austrumeiropu.

ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija cer pabeigt alternatīvā plāna izstrādi līdz septembrim, lai ASV prezidents ANO Ģenerālās Asamblejas laikā Ņujorkā savas idejas varētu izklāstīt Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedevam.

Tomēr laikraksta avoti norāda, ka nekāds galīgais lēmums vēl nav pieņemts un ka visas iespējas vēl joprojām tiek apspriestas.

Obamas administrācija plāno Maskavu iepazīstināt ar vairākām alternatīvām. Viens no plāniem paredz atteikties no pretraķešu sistēmas daļu izvietošanas Polijā vai Čehijā, vai pat abās vietās, bet radara un raķešu palaišanas vietas uzstādīt Turcijā vai Balkānos.

Kā jau ziņots, ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija ceturtdien noliedza Polijas laikraksta «Gazeta Wyborcza» izplatīto informāciju, ka tā atsakās no plāniem izvietot Polijā un Čehijā pretraķešu vairoga elementus.

«Es šo publikāciju nosauktu par neprecīzu,» žurnālistiem pavēstīja Valsts departamenta P.Džī. Kroulijs. «Pretraķešu aizsardzības stratēģijas analizēšana joprojām notiek un tā vēl nav pabeigta.»

Vašingtona un Varšava 2008.gadā pēc vairāk nekā gadu ilgām sarunām panāca vienošanos par to, ka ASV pretraķešu aizsardzības sistēmas ietvaros Polijā tiks izvietotas desmit tāla darbības rādiusa pārtvērējraķetes. Čehijā paredzēts izveidot radaru staciju.

Savukārt Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs novembrī savā pirmajā gadskārtējā runā par stāvokli valstī uzsvēra, ka Maskava, atbildot uz ASV plāniem, «vajadzības gadījumā» dislocēs Kaļiņingradas apgabalā raķešu kompleksus «Iskander».