Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

TP konferencē piedāvā radikālas idejas tautsaimniecības atdzīvināšanai

Sestdien Tautas partijas (TP) konferencē «Kā Latvijai izkļūt no ekonomiskās krīzes?» tika piedāvātas vairākas radikālas idejas Latvijas tautsaimniecības atdzīvināšanai.

Ekonomists Uldis Osis izvirzīja ideju, ka Latvijai, grozot Satversmi, jākļūst par federatīvu valsti. Viņaprāt, blakus novadiem ir jāveido otrā līmeņa pašvaldības - apriņķi, lai nākotnē Kurzeme, Zemgale, Vidzeme, Latgale un Rīga varētu veidot federatīvu valsts pārvaldes modeli, kurā centrālās valdības ziņā tiktu atstātas tikai dažas funkcijas.

Par to, ka Latvijā nepieciešama varas decentralizācija, konferencē runāja arī Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (TP), kurš asi kritizēja «ministriju feodālismu». Latvijas lielākā problēma, pēc Zalāna domām ir atbildības un uzticēšanas trūkums, kas bremzē visas reformas, kuras tiek piesauktas, cenšoties izpatikt sabiedrībai.

Zalāns arī pauda viedokli, ka būtiski jāpalielina ministru pilnvaras, jo 70% ministru darba laika aiziet «papīru dzenāšanai».

Ekonomists Osis uzskata, ka Latvijas tautsaimniecības attīstību ļoti bremzē sadrumstalotība. Mazas saimniecības, mazi gaterīši un citas ražotnes, pēc Oša teiktā, ir «romantiskas un patriarhālas», bet nekādi nenodrošina konkurētspēju ne Eiropā, ne Baltijas valstīs, ne Latvijas iekšienē. Attīstību neveicina arī Latvijas cilvēku nespēja sadarboties, dibinot kooperatīvus, tāpēc katrs «sitas kā māk».

Pēc Oša teiktā sadrumstalotība ir lauksaimniecības stagnācijas cēlonis. Viņš pauda viedokli, ka valdības pienākums ir veicināt integrētas, industrializētas lauksaimniecības attīstību.

Ekonomists asi kritiskus vārdus veltīja valsts pārvaldei. Pēc viņa teiktā, vara ir «autoritatīva un oligarhiska», sabiedrība to nespēj ne ietekmēt, ne pieņemt.

Arī Zalāns norādīja, ka valsts pārvaldē nepieciešamas tūlītējas strukturālas reformas, pretējā gadījumā «slimā un izplūdusī» valsts pārvalde ievedīs valsti nākamajā recesijā.

Zalāns aicināja valdību akli nesekot iesākto programmu realizēšanai, bet no Eiropas Savienības (ES) fondiem vismaz 300 miljonus latu ieguldīt infrastruktūras izveidei reģionos. Pagaidām koalīcijā esot panākta vienošanās šim mērķim atvēlēt 9,5 miljonus latu.

Osis arī asi kritizēja pašreizējo augstākās izglītības sistēmu, kurā pasniedzēji lasa lekcijas no 10 - 15 gadus veciem konspektiem, liekot studentiem iekalt stāstīto un maksimāli tuvu tekstam atstāstīt eksāmenos. Tas neveicina studentu vēlmi mācīties, kā arī negatīvi ietekmē zināšanu līmeni. Ekonomists uzskata, ka pedagogiem jāpārorientējas uz modernām informācijas tehnoloģijām.

Bijušais privatizācijas aģentūras ģenerāldirektors Jānis Naglis pauda viedokli, ka cilvēkiem Latvijā nav tik daudz jāgaužas par savu grūto likteni, jo labklājības ziņā Latvija atrodas 45. vietā pasaulē, bet daudzām valstīm klājas vēl sliktāk.

Naglis konferences dalībniekiem atvainojās «Latvijas ceļa» - partijas, «kuras vairs nav» - vārdā, par to, ka tā Latvijas neatkarības sākuma gados iedibināja nepareizus uzstādījumus.

Naglis uzsvēra, ka gan pašmāju, gan ārzemju uzņēmējiem vislielākās bažas rada neziņa par Latvijas stabilitāti. Viņš kritiski vērtēja ideju par vērtības koridora noteikšanu latam, jo šo ideju, viņaprāt, ir viegli saķēzīt. Krīzes laikā, viņaprāt, ļoti piesardzīgi ir jāvērtē arī idejas par jaunu nodokļu ieviešanu.

Bijušais Rīgas Fondu biržas prezidents Gundars Kokarevičs un bijušais premjers Aigars Kalvītis (TP) aicināja pirmām kārtām domāt par Latvijas valsts reputācijas atjaunošanu. «Kurš būs tas trakais, kas ieguldīs valstī, kurā divus pēdējos gadus dzirdamas tikai gaudas par krīzi,» jautāja Kalvītis.

Konferencē izskanēja ar aicinājumu domāt par valsts un pilsoņu konkurētspēju un TP apņemšanos meklēt sadarbības partnerus, lai sekmētu Latvijas tautsaimniecības atdzīvināšanu.