Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iedzīvotāji nesteidz veidot kvēldiega spuldzīšu krājumus

Latvijas iedzīvotāji pagaidām nesteidz vairumā iepirkt kvēldiega spuldzītes, aģentūrai LETA norādīja veikalu tīklos «Rimi» un «Elvi».

SIA «Rimi Latvia» mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa pastāstīja, ka pieprasījums pēc kvēldiega spuldzēm līdz šim ir bijis vislielākais, lai gan veikals piedāvā arī energoekonomiskās un halogēnās spuldzes.

Neskatoties uz to, ka 1.septembrī Eiropas Savienībā (ES) stāsies spēkā 100 vatu kvēldiega spuldzīšu tirdzniecības aizliegums, kvēldiega spuldzēm «Rimi» veikalos pārdošanas apjoms nav mainījies.

Tā kā ES direktīva paredz, ka spuldzes, kas līdz 1.septembrim ir saražotas vai importētas ES, var tikt izpārdotas nenoteiktā laika posmā, tad 100 vatu kvēldiega spuldzītes būšot pieejamas arī pēc 1.septembra, norādīja Eniņa.

Savukārt SIA «Elvi grupas» sabiedrisko attiecīgu vadītāja Vineta Grigāne informēja, ka kvēldiega spuldzīšu tirdzniecības apjomi nedaudz pieauguši aprīlī, kad ES direktīva stājās spēkā, bet pašlaik pieprasījums pēc spuldzītēm neliecinot, ka cilvēki vēlas veidot krājumus. Lai gan dažos «Elvi» veikalos kvēldiega spuldžu pārdošanas apjomi ir pieauguši, tomēr kopumā tirdzniecības apjomi turas iepriekšējā līmenī un būtisku izmaiņu nav.

«Visticamāk, patērētāji pat jau ir piemirsuši, ka viņu iecienīto spuldžu veikalu plauktos drīz vairs nebūs. Arī šā brīža finanšu rādītāji cilvēkiem liedz veidot liekus mantu uzkrājumus, jo lielākoties tiek domāts par to, kā nopirkt pirmās nepieciešamības preces, nevis veidot kāda produkta krājumus,» sacīja Grigāne.

Otrdien, 1.septembrī, ES stāsies spēkā 100 vatu kvēldiega spuldzīšu tirdzniecības aizliegums.

Saskaņā ar ES pagājušā gada decembrī pieņemto enerogefektivitātes uzlabošanas plānu no 1.septembra visās 27 ES valstīs no tirdzniecības tiks izņemtas 100 vatu kvēldiega spuldzes, bet vājākas kvēlspuldzes no apgrozības tiks izņemtas pakāpeniski līdz 2012.gadam, aizstājot tās ar modernām enerģiju taupošām spuldzēm.

Pēc Eiropas Komisijas aprēķiniem, ieviešot šo plānu, vienas mājsaimniecības elektrības patēriņš samazināsies par 10%-15% un gada laikā, ieskaitot arī izmaksas par energoefektīvo spuldžu iegādi, mājsaimniecība ietaupīs 50 eiro (35 latus).

Kvēldiegu spuldzīšu izmantošanas pārtraukšana gadā ietaupīs tādu elektrības apjomu, ko patērē 11 miljoni mājsaimniecību jeb ko gadā saražo desmit 500 megavatu elektrostacijas.

Šis solis par 15 miljoniem tonnu samazinās ogļskābās gāzes izmešu apjomu, kā arī samazinās eiropiešu elektrības rēķinus.

Pašlaik aptuveni 85% Eiropas mājsaimniecību izmanto pārāk daudz elektrības.

ES nācijas plašāka klimata aizsardzības plāna ietvaros vienojušās līdz 2020.gadam par 20% samazināt elektroenerģijas patēriņu.

Jaunās paaudzes spuldzes, piemēram, kompaktās luminiscējošās gāzizlādes spuldzes (CFL), varētu ietaupīt līdz 80% elektroenerģijas, ko izmanto visvairāk tērējošās vecā parauga spuldzes.

Kā ziņots, 2005.gada vasarā Latvijas iedzīvotāji masveidā izpirka vārāmo sāli. Šādu cilvēku rīcību izraisīja informācija par noteikumu projektu, kas paredzēja atļaut Latvijā tirgot tikai jodētu galda un vārāmo sāli.

Arī pirms Latvijas pievienošanās ES veikalos būtiski pieauga pieprasījums pēc rupjā vārāmā sāls, kas tika izpirkts lielā apjomā.