Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas partiju varas plāni

Kārtējais Latvijas politisko partiju reitings apliecina: kopš parādījās pirmās alternatīvās partijas komunistiskajai partijai, esam mīņājušies uz vietas. 20 gadu laikā tā arī neesam bijuši spējīgi izveidot kaut cik stabilu politisko partiju sistēmu. Iemeslus var minēt un min daudzus: vēlētāju politiskā kultūra, sociālekonomiskā situācija, neticība partijai kā demokrātiskai politiskai institūcijai.

Latvija ir viena no retajām valstīm, kur nav valsts dotāciju politiskajām partijām. Vai tiešām mēs vēl aizvien varam sev iestāstīt, ka šajā jautājumā esam visgudrākie, bet visi citi tur Eiropā ir muļķi?

Latvijā cikliski dzimst jaunas partijas un vecās, savu laiku nokalpojušās nozūd no zemes virsas. To vidū bijušas gan spožas varas partijas (piemēram, «Saimnieks»), gan partijas — «mākslīgās pīles» (tās savulaik maksāja divus rubļus gabalā un  tika izmantotas īsto meža pīļu pievilināšanai). Mākslīgi izveidotajām partijām arī vienmēr bijis kāds nopietns uzdevums — visbiežāk atraut balsis no kādas nopietnākas partijas vai, citiem vārdiem sakot, sašķelt lielāku partiju elektorātus, lai konkurenti varētu pārliecinošāk nokļūt pie varas. Tā tas notika arī pēdējās pašvaldību vēlēšanās: precīzi tika saskaldīts «Jaunais laiks» (JL), mazāk pārliecinoši tas izdevās ar Tautas partiju. Taču domājams, ka galvenais tika sasniegts — Rīgā valda «Saskaņas centrs» (SC). Vai SC nevajadzētu padomāt par piemiņas medaļu piešķiršanu «Pilsoniskajai savienībai» (PS) un Sandrai Kalnietei, kā arī Aigaram Štokenbergam? Tas tomēr būtu pieklājīgi un cilvēkiem patīkami, ka kāds viņu pūles novērtē.

Lai vai kā, no sabiedrības interešu viedokļa, maz kas ir mainījies. Partiju reitingi skaidri uzrāda veco tendenci — savu laiku nokalpojušās partijas var iet, bet to vietā nāk jaunas modifikācijas. Kas paliek nemainīgs? Partiju sistēmas vājums. Kā sekas — vājš parlaments, neprofesionāla valdība, slikti pārvaldīta valsts, tautas nabadzība. Kam tas ir izdevīgi? Partijām un varai?

Domājams, to deputātu saraksti, kuriem jābūt nākamajā parlamentā un valdībā, jau izveidoti. Atliek tikai pareizi izspēlēt varas spēlītes.

Sevi pieteikuši divi varas bloki: SC + LPP/LC un trijotne — JL, PS un «Sabiedrība citai politikai» (SCP). Tas nozīmē, ka nākamajā valdībā vietas ir paredzētas Nilam Ušakovam un Ainaram Šleseram. Tāpat tur varētu būt daļa no tagadējiem JL ministriem un kāds no triumvirāta vadības. Artis Pabriks un Aigars Štokenbergs arī neapmierināsies ar ko mazāku kā ministra postenis.

Ko darīt pārējām partijām — Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), Tautas partijai (TP) un «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK (TB/LNNK)? Partiju reitingi atspoguļo ZZS esošo stabilo elektorātu (4–5%), kurš droši vien sasaucas ar partijas sociālo bāzi laukos un mazpilsētās. Taču vienatnē izredzes ir visai mazas. Ar ko mesties kopā? ZZS tiešām ir grūta izvēle. Ja ar TP, var būt risks, ka procenti būs tik mazi, ka kopā ar apvienību «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» nāksies palikt labākajā gadījumā opozīcijā un bez posteņiem valdībā. Tas droši nozīmē partijas totālu iznīkšanu. Vai mesties kopā ar JL, PS un SCP? Tad var būt tā, ka posteņi valdībā tomēr būs, bet mazietekmīgi.

TP sparīgi taurē fanfaras par «atgriešanos, lai strādātu». Tā nu ir sanācis, ka arī šajā partijā veselais saprāts buksē un vadoņi nesaprot, ka ne jau ekonomiskā politika ir tā, kas iegāž  partijas, bet gan neticība, ka solītais tiks pildīts. Sevišķi tas tā ir attiecībā uz TP, arī reitingi stāsta šo stāstu. Galu galā Andris Šķēle kļuvis par jaunāko laiku nekontrolētas grābšanas savai  silei un priekšvēlēšanu solījumu nepildīšanas simbolu. Bet viņa jaunā virzīšanās politikā ir vairāk vajadzīga tiem partijas biedriem un pietuvinātajiem, kuri neko citu kā grābšanu trekno gadu apjomos neprot.

Divi procenti atbalsta ir TP biedru, viņu ģimeņu, draugu, apkalpojošā peronāla un no partijas atkarīgo sliņķu un strādāt nespējīgo loks, kuri baidās, ka nav vēl pietiekami daudz līdzekļu viņu rīcībā, lai varētu dīki dzīvot šeit vai ārzemēs. Ja ZSS un TB/LNNK ir atkarīgas kaut kādā veidā no TP (vecie «skeleti skapī»?), tad saprotams, ka izveidosies tieši šāds lēnai nāvei nolemto bloks. Rezultāts vēlēšanās? Varbūt pārvarēs 5% barjeru, ja neizdarīs kļūdas vadošo lokomatīvju izlasē. Bet tas jau ir stāsts citai reizei.