Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielbritānijas musulmaņi ir nikni uz policiju un masu medijiem

Daudzi gados jauni Lielbritānijas musulmaņi pēc teroraktiem Londonā un Ņujorkā izjūt policijas un masu mediju radītos aizspriedumus, liecina pirmdien publiskotais pētījums.

Politikas pētījumu centra pasūtītās aptaujas mērķis bija noskaidrot pašu musulmaņu viedokli, sniedzot viņiem iespēju atspēkot sabiedrības stereotipus.

Pētījumā teikts, ka gados jauni islāmticīgie masu medijos tiek atspoguļoti kā drauds sabiedrībai. Viņi ir spiesti pierādīt, ka vienlaicīgi var būt gan briti, gan musulmaņi.

Sabiedrībā valdošās diskusijas par imigrāciju, nacionālismu un integrāciju bieži ir uzbrūkošas. Situāciju vēl vairāk saasina valsts dalība konfliktos Irākā un Afganistānā.

«Viņu lojalitāte šai valstij bieži tiek apšaubīta un pārbaudīta. Musulmaņi ir spiesti sevi definēt saskaņā ar valstī un pasaulē notiekošo,» secina aptaujas veicēji.

Viņiem nākas pierādīt, ka islāms ir miermīlīgs un ka viņi ievēro likumu, norādīts pētījumā.

«Tas kļūst bīstami īpaši tad, kad aizspriedumi nomāc patieso informāciju, kas savukārt noved pie tā, ka musulmaņi tiek uzskatīti par draudu sabiedrības labklājībai,» uzskata aptaujas izstrādātāji.

Saskaņā ar 2001.gada tautas skaitīšanas datiem Lielbritānijā ir 1,6 miljoni musulmaņu, kas veido 2,8% no visiem iedzīvotājiem.

Savukārt, pēc neoficiāliem datiem, islāmticīgo skaits valstī varētu būt jau pārsniedzis divu miljonu atzīmi. Vairums nāk no bijušajām Lielbritānijas kolonijām - Pakistānas un Bangladešas.

Laikā, kad valsts tautsaimniecība piedzīvo smagāko lejupslīdi kopš Otrā pasaules kara, imigrācija kļuvusi par aktuālu jautājumu.

Lielbritānijas galēji labējā Britu Nacionālā partija (BNP) jūnijā notikušajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguva divas vietas. Tas partijai izdevies, iedvešot vēlētājos bailes par darba vietu un mājokļu pieejamības strauju samazināšanos.

Tomēr premjerministrs Gordons Brauns atkārtoti aizstāvējis valdības piekopto imigrācijas politiku un nodēvējis BNP par «nacistu atbalstītājiem».

Lai gan policijas vadība cenšas nodibināt ciešākus sakarus ar musulmaņu kopienām, pētījumā atklāts, ka gados jaunie islāmticīgie varasiestādēm neuzticas un jūtas aizvainoti. Saskaņā ar pētījumu tajā esot vainojama policijas aktivitāte pēc 2005.gada sprādzieniem Londonā, kad aizvien vairāk musulmaņu ielās tika apturēti un pārmeklēti.

Jau iepriekš ziņots, ka teroristu pašnāvnieku sarīkotajos sprādzienos galvaspilsētas metro un sabiedriskās transporta sistēmas autobusā gāja bojā 52 cilvēki. Traģēdijā vainojami četri Lielbritānijā dzīvojoši musulmaņi, no kuriem trīs bija pakistāniešu izcelsmes.

Pētījumā tiek pelti masu mediji, kuri pēc sprādzieniem radījuši negatīvus stereotipus par valstī dzīvojošajiem islāmticīgajiem.

«Par viena Āzijas izcelsmes cilvēka kļūdām jāmaksā visai kopienai,» aptaujas autoriem izteicies kāds vārdā neminēts musulmanis.