Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

PS izstrādājusi piecus priekšlikumus taisnīgai NĪN aprēķināšanai

Partijas «Pilsoniskā savienība» (PS) darba grupa nākusi klajā ar pieciem priekšlikumiem, kā taisnīgāk aprēķināt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) par mājokli, kas vienlaikus nodrošinātu NĪN iekasēšanu valsts budžetam. Ar saviem priekšlikumiem partija jau iepazīstinājusi Ministru prezidentu un finanšu ministru.

Viens no priekšlikumiem paredz, ka likmei jābūt iespējami zemai un tā nedrīkst pārsniegt 1% no mājokļa (dzīvokļa vai dzīvojamās ēkas) kadastrālās vērtības.

Otrs priekšlikums — dzīvojamās platības kadastrālās vērtības aprēķinā vienu no vērtējuma komponentēm — tirgus vērtību — aizstāt ar objekta bāzes vērtību. Šī bāzes vērtība tiek aprēķināta kā vidējā bāzes vērtība katrā administratīvajā teritorijā vai tās teritoriālajā vienībā (pilsētā, pagastā). PS arī iesaka apsvērt iespēju ieviest vienu bāzes vērtību visā Latvijas teritorijā.

Jāpiebilst, ka esošā dzīvojamās platības kadastrālās vērtības aprēķina metode ēkas vai dzīvokļa vērtēšanā faktiski daļēji iekļauj arī zemes tirgus vērtību, kas jau ievērtēta, aprēķinot nodokli zemei.

Trešais priekšlikums — ar dzīvojamās platības nodokli apliekami visi dzīvojamās platības objekti, izņemot tos, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz noteiktu vērtību, piemēram, 10 000 latu. Minimumu piemēro vienam īpašumam, kuru īpašnieks deklarējis par savu pastāvīgo dzīvesvietu. Papildus izvērtējama neapliekamā minimuma noteikšana arī saistībā ar īpašnieka apgādājamo personu (bērni, invalīdi, vecāki) skaitu, kas dzīvo īpašnieka deklarētajā dzīvesvietā. Šāda pieeja atbrīvo no pārmērīga nodokļu sloga pašapdzīvoto lēto un vienkāršāko dzīvokļu, kā arī nelielo un nolietoto māju īpašniekus, nosakot viņiem tikai nelielu maksājumu, piemēram, 10 latus gadā.

Ceturtais priekšlikums — minimālo zemes nodokļa maksājumu noteikt 10 latus gadā. Jāatgādina, ka NĪN summa zemei ārpus Rīgas saskaņā ar esošo kadastra vērtību var būt mazāka nekā nodokļa paziņojuma izsūtīšanas un administrēšanas izmaksas.

Piektais priekšlikums — pieņemt likuma grozījumus, kas pašvaldībām dotu tiesības samazināt dzīvojamās platības un nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanas prognozi.
Prognozes samazināšana ļautu izvairīties no neprecīziem aprēķiniem par ieņēmumiem pašvaldību izlīdzināšanas fondā, kā arī pieļautu lielāku rīcības brīvību atlaižu noteikšanai tām iedzīvotāju kategorijām, kas objektīvu iemeslu dēļ nespētu nomaksāt NĪN.