Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Premjers šaubās, vai «ātrajiem» vajag pirkt jaunus auto

Premjers Valdis Dombrovskis (JL) ceturtdien ticies ar veselības ministri Baibu Rozentāli (TP), lai kārtējā sarunā pārrunātu veselības aprūpes finansēšanas jautājumus, kā arī reformu procesus nozarē.

Sarunas gaitā Ministru prezidents aktualizēja jautājumus par operatīvā medicīnas transporta līdzekļu iepirkumiem, nozares rīcību ar valsts galvotajiem aizdevumiem, ārstniecības pakalpojumu pašizmaksas aprēķināšanas kārtību, kā arī nesenos notikumus Bauskas slimnīcas reorganizēšanas sakarā.

Premjers izteica šaubas par nepieciešamību pašlaik īstenot operatīvā medicīnas transporta iepirkumu, jo valdības vadītāja rīcībā esošie provizoriskie aprēķini liecina, ka esošā autoparka uzturēšanas un papildu nepieciešamā aprīkojuma iegādes izmaksas ir vairākkārt mazākas nekā jaunu automašīnu iegāde, informē Valsts kancelejā.

Dombrovskis lūdza veselības ministri sniegt plašāku skaidrojumu par iepirkuma ekonomisko pamatojumu un fiskālo ietekmi, lai nodrošinātu maksimāli racionālu un mērķtiecīgu finanšu līdzekļu izmantošanu, veicot tik apjomīgu transporta iepirkumu. Saskaņā ar Veselības ministrijas iepriekš sniegto informāciju, valstī tiek izmantotas 160 «ātro» automašīnas, tostarp 48 mašīnas, kas centralizēti pārņemtas no lokālajiem dienestiem. Pārņemto auto labošanai un uzturēšanai vajadzētu ap 200 000 latu, savukārt, iepērkot 262 jaunas vienības, izmaksas lēšamas 17–20 miljonu latu apmērā.

Premjers izteica priekšlikumu tuvākajā laikā veikt padziļinātu finanšu revīziju visās kapitālsabiedrībās, kurās izsniegti valsts galvotie aizdevumi, kā arī kapitālsabiedrībās, kurās izveidojusies īpaši negatīva finanšu situācija. Šāda revīzija uzrādītu amatpersonu faktisko rīcību ar finansēm, kā arī noskaidrotu veikto ieguldījumu atdevi un ietekmi uz pakalpojumu pašizmaksas samazināšanu.

Dombrovskis jau uzdevis Valsts kasei sadarbībā ar Veselības un Finanšu ministriju noskaidrot, kādi maksājumi tiek veikti no depozītā noguldīto valsts galvoto līdzekļu procentiem, kādi ir finanšu līdzekļu uzkrājumi kontos un to izmantošanas veids.

Premjers aicināja veselības ministri nodrošināt, lai ārstniecības iestādes sagatavotu konkrētus rīcības plānus saimnieciskās darbības rezultātu uzlabošanai, paredzot taupības līdzekļu un resursu optimizācijas pasākumus, kā arī darbības, lai samazinātu parādsaistības par medikamentiem un ārstniecības līdzekļiem. Darbības uzlabošanai un pakalpojumu pašizmaksas samazināšanai būtu jāizmanto Eiropas Savienības fondu līdzekļi.

Ņemot vērā situāciju, ka pašlaik Veselības ministrija centralizēti neveic veselības aprūpes pakalpojumu pašizmaksas aprēķināšanu un vadību, premjers uzskata, ka Veselības ministrijai jāizanalizē un jāsniedz aktuālā informācija par pakalpojumu pašizmaksas struktūru 2009. gadā. Tādēļ premjers aicināja Rozentāli sniegt informāciju par katru ārstniecības iestādi, analizējot pakalpojumu apmaksas kārtību un pakalpojumu cenu katrai tarifu grupai, lai vidējā termiņā atteiktos no pakalpojumu apmaksas pēc iestāžu principa un pārietu uz apmaksu pēc aprēķinātā pakalpojumu cenas ierobežotam skaitam diagnožu grupu.

Dombrovskis uzskata, ka veselības ministrei jānodrošina, lai vieni un tie paši ārstniecības pakalpojumi netiku vairākkārt apmaksāti dažādiem pakalpojuma sniedzējiem.

Pārrunājot Bauskas slimnīcas situāciju, premjers ar ministri bija vienisprātis, ka Bauskas slimnīca tiek saglabāta kā aprūpes centrs, nodrošinot neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu un divas gultas vietas pacientu uzņemšanai.