Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES, visticamāk, nespēs vienoties par kopīgu kandidātu UNESCO amatam

Eiropas Savienības (ES) valstis, visticamāk, nespēs panākt vienprātību par kopīgu kandidātu UNESCO vadītāja amatam, piektdien atzina Eiropas ārlietu komisāre Benita Ferero-Valdnere.

ES valstis ir izvirzījušas trīs kandidātes - Ferero-Valdneri, Lietuvas sūtni UNESCO Inu Marčuļonītu un Bulgārijas vēstnieci Francijā Irinu Bokovu.

Paredzēts, ka nākamā UNESCO vadītāja ievēlēšanas process sāksies pirmdien, 7.septembrī. Pavisam ANO Kultūras, izglītības un zinātnes organizācijas vadītāja amatam izvirzīti deviņi kandidāti un atļautas, lielākais, piecas balsojuma kārtas.

Ferero-Valdnere ES ārlietu neformālajās sarunās Stokholmā atzina, ka pirmajā balsojuma kārtā visdrīzāk nav gaidāma Eiropas Savienības valstu vienprātība par kopīgu kandidātu. Tomēr viņa pauda cerības, ka līdz otrajai balsojuma kārtai ES valstis būs vienojušās.

Par vadošajiem kandidātiem uz augsto amatu tiek uzskatīti Ferero-Valdnere un Ēģiptes kultūras ministrs Faruks Hosni.

Austrijas ārlietu ministrs Mihaēls Špindelegers izteicās, ka Ferero-Valdnerei ir labas izredzes gūt panākumus balsojumā, jo viņa pasaulē ir labi pazīstama. Tomēr viņš minēja, ka ES ārlietu komisāres iecelšanu ar veto visdrīzāk bloķēs Bulgārija un Baltijas valstis.

Latvijas ārlietu ministrs Māris Riekstiņš sacīja, ka Baltijas valstis vienojušās atbalstīt Lietuvas kandidāti, taču arī viņš neizslēdza iespēju vienoties par kopīgu kandidātu uz otro balsojuma kārtu.

«Ja jautājums neatrisināsies pirmajā kārtā, tad mēs skatīsimies, pie kādas vienprātības mēs varam nonākt starp mums eiropiešiem,» sacīja Riekstiņš.

Savukārt Hosni ir pretrunīgi vērtēts kandidāts saistībā ar iepriekš paustiem pret Izraēlu vērstiem un antisemītiskiem izteikumiem.

Hosni izteicies, ka jau ieguvis 32 valstu atbalstu no 58 UNESCO dalībvalstīm.