Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šogad medus daudzviet iegūts mazāk

Medus raža šogad reģionos ir atšķirīga, bet daudzviet medus ievākts mazāk, nekā ierasts, aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

Vidēji no vienas bišu saimes tiek ievākti 20-25 kilogrami medus. Ir gadi, kad viena saime var ienest pat 40-50 kilogramus medus, taču neražas gados biškopji var ievākt tikai 5-10 kilogramus medus.

«Zinu, ka Daugavpils apkārtnē biškopjiem šogad ir ļoti neliels ienesums un tur trīslitru burka medus maksā vairāk nekā 20 latus. Tāda cena vēl nav nekad bijusi. Citviet trīs litri medus maksā no 12 līdz 15 latiem. Taču ir atsevišķas vietas Latvijā, kur ir arī ļoti labs ienesums,» stāstīja Krauze.

Šogad medus ražu ietekmējuši vairāki faktori - pavasaris bija sauss, pļavu ziedēšanā laikā bija ļoti lietains un vēss, mazāk pieredzējušiem biškopjiem ražu samazināja arī bišu spietošanas intensitāte, citviet ir savairojusies bišu ērce varra.

Pašlaik sākusies bišu ieziemošana. Biškopji no viršu laukiem Ādažos un Kurzemes mežiem ved mājās bites. Diemžēl arī viršu medus ienesums nav bagātīgs.

Krauze prognozē, ka šogad Latvijas medum cenas nesamazināsies un medus pietiks līdz pavasarim.

Runājot par Indijā veikto pētījumu, kurā secināts, ka mobilo telefonu tīkla raidītāju izdalītie elektromagnētiskie viļņi nopietni apdraud medus bites, Krauze teica, ka Eiropas biškopjiem līdz šim veiktajos pētījums nav pierādījies, ka mobilie telefoni nelabvēlīgi ietekmētu bites. «Jā, bišu darbību ietekmē elektromagnētiskais lauks, bet tas katrā ziņā neapdraud bišu populāciju. Jāņem vērā, ka Eiropā ir Eiropas medus bišu suga, bet Indijā ir Indijas medus bišu suga, kas atšķiras. Iespējams, ka Indijā ir citas frekvences, varbūt mobilo sakaru torņiem ir cits blīvums. Šomēnes Francijā notiks pasaules biškopju kongress, kurā, iespējams, runās par šo tēmu,» teica Krauze.

Latviju pasaules biškopju kongresā, kas no 15.septembra līdz 23.septembrim notiks Francijā, pārstāvēs trīs biškopības speciālisti - Krauze, veterinārārsts un bišu māšu apsēklošanas speciālists. Uz kongresu dosies arī divas grupas biškopju, kuras kongresā piedalīsies tikai pāris dienas, bet pārējā laikā apmeklēs Eiropas bišu dravas.