Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Latio»: mājokļu cenas «iekrīt» piecu gadu senā pagātnē

Pēc «Latio» tirgus pārskata datiem, augustā vidējā sērijveida dzīvokļu cena Rīgā saglabā jūnija un jūlija cenu līmeni — 490 eiro/kv.m. Pēc divu gadu ilga ikmēneša cenu krituma vasaras trijos mēnešos sērijveida dzīvokļu cenu indekss ir nemainīgs. Sērijveida dzīvokļu cenu kritums, salīdzinot ar cenas maksimumu (1720 eiro/kv.m) 2007. gada aprīlī un maijā, ir 71,51%. Pašlaik sasniegts 2003.–2004. gada cenu līmenis.

Rīgas centrā darījumi notiek par vidējo cenu 800–850 eiro/kv.m par dzīvokļiem renovētās mājās vidējā stāvoklī. Vecrīgā zemākā cenu robeža pašlaik ir ap 1500 eiro/kv.m.

Augustā neliels cenu kritums skar lielas platības dzīvokļus, savukārt neliels pieaugums vērojams vienistabas un divistabu sērijveida dzīvokļu cenām atsevišķos mikrorajonos. Parādās lielāka atšķirība cenās starp rajoniem, kuros ir mazs konkrētas platības dzīvokļu piedāvājums, un rajoniem, kur piedāvājums ir lielāks.

Īpaši trūkst vidējā pieprasījuma nelielas platības dzīvokļu ar remontu, vidējos stāvos pieprasītās sērijās, līdz ar to potenciālajiem pircējiem šajā segmentā ir ļoti ierobežota izvēle. Ja šādi dzīvokļi parādās piedāvājumā par pašreizējām tirgus cenām, tie ātri tiek izpirkti. Līdz ar to ir gadījumi, kad darījumi nenotiek tā iemesla dēļ, ka dzīvokļu īpašnieki atceļ pārdošanu par nolīgto cenu, baidoties, ka nosaukuši cenu par zemu, un mēģina to celt. Tādā gadījumā savukārt no darījuma atsakās pircējs.

«Turpinās iepriekšējo mēnešu tendence mājokļu iegādes darījumos pārsvarā izmantot skaidras naudas norēķinu, nepiesaistot kredītresursus. Pircēji atzīst šīs situācijas pozitīvo aspektu, jo mājokļu cenas ir tik zemas, ka īpašumu var iegādāties tie, kuriem sakrāta nepieciešamā naudas summa. Bieži vien šiem pircējiem nav pieredzes nekustamo īpašumu jomā, un, tā kā darījumi ar skaidru naudu ir mazāk droši nekā darījumi ar bankas starpniecību (kredītiem), aizvien lielāku nozīmi iegūst profesionālu mākleru un stabilu uzņēmumu pakalpojumi,» uzskata «Latio» Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības daļas vadītāja Vija Gailīte. 

Daļa potenciālo pircēju atsakās no nekustamā īpašuma iegādes vispārējās ekonomiskās situācijas dēļ, arī tajos gadījumos, kad ir sakrāta skaidra nauda. Cilvēki raizējas par nākotni un nevēlas palikt bez uzkrājuma.

Ja, gaidot cenu kāpumu, bankas kredītsaistību nepildītājiem atsavinātos dzīvokļus turēs un nelaidīs tirgū, daudzu pircēju cerība iegādāties parādniekiem atsavinātos dzīvokļus par ļoti zemām cenām nepiepildīsies. Sasniegto dzīvokļu cenu stabilizāciju varētu izjaukt radikāli ekonomikai un nekustamo īpašumu tirgum nelabvēlīgi notikumi sabiedrībā.