Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Grībauskaite: esmu gatava konstruktīvam dialogam ar kaimiņvalstīm

Lietuva ir gatava uzturēt konstruktīvu dialogu ar kaimiņvalstīm, arī ar Krieviju un Baltkrieviju, prezidente Daļa Grībauskaite izteikusies intervijā Francijas telekanālam «France 24».

Viņa paudusi nožēlu, ka piecos gados kopš iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) Lietuva tajā «nav spējusi atrast draugus» un bijusi autsaidere. To Lietuvas prezidente skaidrojusi gan ar savas valsts līdzšinējo iekšpolitiku, gan ļoti aso attieksmi pret Krieviju.

Kā izteikusies Grībauskaite, lielākās problēmas Lietuvā joprojām saistītas ne tikai ar enerģētikas nozares monopolizāciju un oligarhu ietekmi, bet arī ar nelīdzsvarotu ārpolitiku.

«Esmu atvērta dialogam un gribu sadarboties ar citām ES dalībvalstīm. Parakstīts stratēģisko partnerattiecību līgums ar Franciju, un tieši šādu ceļu es gribu iet,» viņa sacījusi.

Runājot par Lietuvas attiecībām ar Krieviju un par padomju okupāciju, prezidente uzsvērusi, ka sāpīgo pagātni nav iespējams aizmirst, tomēr darāmā vēl ir daudz un «Lietuvas prioritāte ir nākotne».

«Esmu gatava konstruktīvam dialogam ar mūsu kaimiņvalstīm, arī ar Krieviju un Baltkrieviju, jo tas ir svarīgi manai valstij un Eiropas Savienībai,» norādījusi Lietuvas valsts vadītāja.

Uz jautājumu, kas vainojams Lietuvas ekonomiskajā krīzē, Grībauskaite atbildējusi, ka to lielā mērā noteikuši ārējie faktori, jo Lietuvas ekonomika ir maza, atvērta un ļoti atkarīga no eksporta, tomēr «pieļauts arī daudz iekšpolitisku kļūdu».

Vienlaikus prezidente paudusi viedokli, ka Lietuvas ekonomikas kritums jau sasniedzis zemāko punktu un šis gads vēl būs ļoti grūts, tomēr nākamgad valsts jau sāks pamazām atkopties. «Šie kritumi ir parādījuši mūsu vājās vietas - īpaši enerģētikas sektorā, kas bija monopolizēts,» viņa atzinusi.

Jautāta, kā viņa vērtē mēģinājumus salīdzināt viņu ar bijušo Lielbritānijas premjerministri Mārgaretu Tečeri un vai viņu iedvesmojis šis izcilās sievietes paraugs, Grībauskaite atbildējusi: «Man ir laimējies tikties ar Mārgaretu Tečeri, esmu lasījusi viņas biogrāfiju un interesējusies par viņas centieniem sagatavot Lielbritāniju tobrīd ļoti lielām reformām. Taču mēs katrs esam ļoti atšķirīgi, un gan mana loma, gan manas valsts situācija ļoti atšķiras no Lielbritānijas, tāpēc šai ziņā mani mērķi ir citādi.«