Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Augustā precēm cenas sarukušas par 1,3%

Vidējais patēriņa cenu līmenis augustā, salīdzinājumā ar jūliju ir samazinājies par 1%, savukārt precēm cenas sarukušas par 1,3%, bet pakalpojumiem – par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada augustu, patēriņa cenas pieauga par 1,8%, tai skaitā precēm – par 0,8%, bet pakalpojumiem – par 4,5%, ko galvenokārt noteica straujš cenu kāpums gada sākumā tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem, ūdens piegādei un citiem ar mājokli saistītiem pakalpojumiem, kā arī līdzmaksājumu pieaugums medicīnas precēm un pakalpojumiem.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām augustā bija cenu kritumam dārzeņiem, augļiem un apģērbam, kā arī cenu kāpumam degvielai.

Sezonas ietekmē dārzeņi kļuva lētāki vidēji par 17,9%, bet augļi – par 13,8%.
Turpinoties izpārdošanām, apģērbiem cenas samazinājās vidēji par 1,7%, bet apaviem – par 1,8%.

Akciju un izpārdošanu ietekmē cenas kritās arī citām precēm un pakalpojumiem, īpaši alum (-3,2%), svaigai gaļai (-1,1%), piena produktiem (-0,8%), cukuram (-1.7%), svaigām zivīm (-1,8%), maizei (-0,4%), bezalkoholiskajiem dzērieniem (-0,3%), mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem (-4,6%), kā arī personīgās aprūpes precēm, mēbelēm un grīdas segumiem, automašīnas rezerves daļām, materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam, sadzīves tehnikai un mājsaimniecības precēm.

Sakarā ar PVN likmes samazināšanu no 21% uz 10%, lētākas kļuva grāmatas (-7,6%) un cietais kurināmais (-2,9%). Augustā cenas turpināja samazināties arī telekomunikāciju pakalpojumiem (-0,2%), ambulatorajiem pakalpojumiem (-0,4%), siltumenerģijai (-0,2%), kā arī autotransportam, īres maksai, ēdināšanas un personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumiem. Lētāki kļuva ceļojumi, apdrošināšanas pakalpojumi, īpaši ar transportu saistītā apdrošināšana, kā arī sanatoriju pakalpojumi.

Noslēdzoties akcijām, cenas palielinājās medikamentiem, terapeitiskajām precēm, TV, audio, video tehnikai, kā arī atsevišķiem pārtikas produktiem, piemēram, sālij, majonēzei, kečupam, konditorejas izstrādājumiem un zivju konserviem.

Degviela kļuva dārgāka vidēji par 1,4%, tai skaitā dīzeļdegviela – par 2,8%. Palielinājās maksa par sašķidrināto gāzi balonos (+6,8%), finanšu pakalpojumiem (+1,1%) un aviobiļetēm (+0,7%).

12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 7,9%.