Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valmierā tiks eksponēts mākslas objekts «Bēgšanas mašīna»

16. un 17.septembrī Valmieras centrā tiks eksponēts mākslas objekts «Bēgšanas mašīna». Šis objekts ir daļa no Vācijas un Latvijas mākslinieku ilggadējā sadarbības projekta par Jāņa Peitāna tulkoto Frīdriha Šillera lugas «Laupītāji» tekstu un tā rašanās apstākļiem.

«Bēgšanas mašīna», kuru veidojuši teātra mākslinieki Ieva Kauliņa, Olafs Helbings (Olaf Helbing), un Janeks Millers (Janek Müller), darbojas kā skatuves scenogrāfija vai arī filmas epizode bez aktiera līdzdalības. Bēgšanai paredzētā mašīna tiek lietota tikai vienam mērķim – pēc iespējas ātrāk attālināties. «Bēgšanas mašīna» ir patstāvīgs projekts, kas ir pieskaņots un iekļauts paralēlajā programmā Laikmetīgās mākslas centra festivālam Survival Kit. Rīgā festivāla atklāšana notiks «Baltās nakts» ietvaros 12. un 13.septembrī, kad «Bēgšanas mašīna» tiks eksponēta laukumā pie Leļļu teātra. Vēlāk, 26.septembrī, mākslas objekts tiks izstādīts Veimārā pie Šillera muzeja.

Vidzemes Augstskolas Valodu studiju un eksaminācijas centra vadītāja Beata Paškevica informē, ka projekta kodols ir bēgšanas stāsti Frīdriha Šillera (1782) un viņa pirmā latviešu tulkotāja Jāņa Peitāna (1822) biogrāfijās, meklējot saikni Šillera drāmas «Laupītāji» tekstā.

«Laupītāji» Jāņa Peitāna tulkojumā tika uzvesti 2007.gada maijā Rīgā Andrejostas cehu zālē. Projekta turpinājumā paredzēta teksta fragmentu publikācija un izrādes dokumentācija grāmatā. Jāņa Peitāna devums ir būtisks ieguldījums latviešu kultūras attīstībā un jo īpaši svarīgs Valmieras apkārtnes kultūras mantojuma apzināšanā, jo viņš kalpojis Dikļu muižā.

Projektu veidojuši Ieva Kauliņa, Olafs Helbings, Janeks Millers un apvienība Schiller 05 e.V. Pateicība Dr.phil. Beatai Paškevicai. Projektu finansē Vācijas Federatīvās Republikas valdības Kultūras un Mediju atbildīgā institūcija, Veimāras pilsētas Kultūrdirekcija, Veimāras pilsētas un apgabala «Sparkassen» – Fonds.

www.laupitaji.com