Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zalāns: atalgojuma palielināšana pašvaldībās nav tendence

Lielie atalgojumi pašvaldību vadītājiem un domniekiem ir atsevišķi gadījumi, bet tā patlaban nav tendence, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai trešdien atzina reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (TP).

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) delegācija trešdien viesojās divās Saeimas komisijās, lai stāstītu par aktualitātēm pašvaldību darbā un runātu par jauno novadu darbības sākšanas problēmām. Par pretrunīgo situāciju vairākās pašvaldībās, kur deputāti lēmuši par sava atalgojuma palielināšanu, ministru, parlamentāro sekretāru Māri Krastiņu un valsts sekretāres vietnieku Arti Stucku iztaujāja ne tikai valsts pārvaldes komisijas locekļi, bet interesējās arī tautas kalpi no Pieprasījumu komisijas.

Zalāns Valsts pārvaldes komisijas sēdē gan apliecināja, ka ministrija seko līdzi arī šiem pašvaldību lēmumiem, bet — jau tradicionāli — šajā jautājumā domes rīcībā iejaukties nevar, līdz netiks apstiprināta vienota atalgojuma sistēma. Ministrs arī atzina, ka, viņaprāt, neadekvātie lēmumi par atalgojuma palielināšanu ir tikai atsevišķi gadījumi, bet neliecina par kopainu.

«Tas, ka «izlec» atsevišķu novadu vadītāji — nu, tas jāvērtē vēlētājiem… Bet tā nav tendence. Kopumā nav būtisks algu palielinājums [pašvaldībās],» teica ministrs.

«Pašvaldības jau diezgan sen (principā kopš to izveidošanas) dzīvo brīvā režīmā attiecībā uz atalgojumu,» atgādināja Zalāns, vienlaikus atzīstot, ka līdz ar to patlaban darba samaksas apmērs ir vien domnieku «izjūtu jautājums».

Ministrs skaidroja, ka RAPLM gan izstrādājusi norādījumus pašvaldībām, kas tostarp paredz punktu par to, ka atalgojuma maksimālajam apmēram nevajadzētu pārsniegt darba samaksu jebkurā bijušajā pašvaldībā, kas jaunajā novadā iekļauta.

«Metodiskie noteikumi paredz, ka nevajadzētu būt lielākam nekā iepriekš šajā teritorijā bijis,» sacīja Zalāns un piebilda, ka tas ir tikai ieteikums, bet reālu regulējumu šajā ziņā pašvaldībām varēs dot vienīgi atalgojuma ietvars, kas varētu būt gaidāms vien nākamajā gadā.

Turpretī Pieprasījumu komisijas locekļu uzmanību ministrs vērsa uz to, ka līdz ar ažiotāžu plašsaziņas līdzekļos diskutēts tiek tikai par lielākajām algām, bet viņš kā problēmu redz arī nesamērīgi zemo atalgojumu citās pašvaldībās. Tādēļ Zalāns uzsvēra, ka vienota atalgojuma ietvara noteikšana līdzēs sakārtot šo nevienlīdzību arī attiecībā pret trūcīgāk apmaksātajiem pašvaldību darbiniekiem.

«Mēs jau redzam tikai vienu pusi, kas parādās presē, — to augstāko galu. Bet tas regulējums vajadzīgs gan no vienas, gan otras puses,» klāstīja ministrs, stāstot, ka ir pašvaldības, kur arī minimālos atalgojumus neizlīdzina tikai kautrības dēļ — «kā mēs tagad tā noteiksim sev [pašvaldības darbiniekiem] atalgojumu».

Savukārt aicināts paskaidrot, kāpēc pašā ministrijā vērojami algu palielinājumi dažās pozīcijās, Zalāns norādīja, ka tas radies tikai «iekšējās rotācijas kārtā». Viņš teica, ka ministrija samazinājusi gan darbinieku skaitu, gan algas un «šo to vairāk nekā citas [ministrijas]».

Zalāns gan vairākkārt uzsvēra, ka atalgojuma apmērs ministrijā ir valsts sekretāra kompetencē, bet viņš vēl skaidroja, ka, likvidējot atsevišķus štatus un mainot iekšējo struktūru, kādi darbinieki līdz ar to likumsakarīgi tiek paaugstināti amatā, un tas paredz arī lielāku pienākumu apmēru un atalgojumu.

«Visi palielinājumi radušies darbinieku rotācijas ietvaros,» atkārtoti piebilda ministrs.

Savukārt Krastiņš deputātiem vēl skaidroja, ka informācija, kas publiski jau izskanējusi, atbilstot situācijai pirms diviem trim mēnešiem, pēc tam atalgojumiem tāpat esot piemēroti 20% līdz pat 40% samazinājumi.

«RAPLM šajā ziņā nosacīti cietusi visvairāk — bez tā arī gada sākumā tika piemērots šis samazinājums, jo vēsturiski izveidojies, ka algu fonds bija lielāks nekā citām ministrijām,» atzina Krastiņš, kuram deputāte Ilma Čepāne (PS) piebilda, ka, pēc viņas aprēķiniem, tas kopumā bijis pat trīs reizes lielāks.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija ar reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru kopš pagājušā gada tiekas regulāri vismaz reizi ceturksnī, lai pārrunātu aktualitātes reģionu attīstībā un administratīvi teritoriālās reformas ietekmi uz pašvaldību darbu.