Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bičkoviča pilsonības lieta jāšķetina ģenerālprokuroram

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) trešdien nosūtījis vēstuli ģenerālprokuroram Jānim Maizītim, kurai pievienoti arī visi no Tieslietu ministrijas saņemtie materiāli par Augstākās tiesas priekšsēdētāja Ivara Bičkoviča Latvijas pilsonības iegūšanas likumības pārbaudi. Valdības vadītājs nodod minēto informāciju ģenerālprokuroram, aicinot to izvērtēt un pieņemt lēmumu par lietas tālāku virzību.

«Uzskatu par nepieciešamu informēt Jūs par valsts iestāžu rīcību, kura, iespējams, neatbilst normatīvajos aktos noteiktajam regulējumam un līdz ar to var kaitēt tiesu sistēmai piederīgas amatpersonas reputācijai,» teikts Dombrovska parakstītajā vēstulē, kuras pamatā ir publiskajā telpā izskanējusī informācija, ar kuru tiek apšaubīta Bičkoviča Latvijas pilsonības iegūšanas likumība.

«Manuprāt, šāda rakstura informācijas nepietiekama pārbaude var izraisīt atkārtotu tēmas aktivizēšanu medijos, kas, nenoliedzami, mazinātu sabiedrības uzticību tiesu sistēmai, kā arī vājinātu tēlu starptautiskajā līmenī,» atzīst Ministru prezidents, argumentējot, ka Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatu var ieņemt persona, kurai ir nevainojama reputācija. Bičkoviča pilsonības iegūšanas likumības pārbaudes neatkarībai, objektivitātei un precizitātei ir valstiska nozīme.

Pētot šo jautājumu, Ministru prezidentam kļuvis zināms, ka 2008. gada 3. jūnijā Naturalizācijas pārvalde ierosinājusi pārbaudes lietu par pilsonības atņemšanu Bičkovičam. Pēc nepieciešamo materiālu savākšanas Naturalizācijas pārvalde informējusi tieslietu ministru par pārbaudes rezultātiem.

Uzzinot pārbaudes rezultātus, tieslietu ministrs (tieslietu ministra pienākumu izpildītājs Edgars Zalāns) 2009. gada 26. aprīlī izdevis rezolūciju, uzdodot Naturalizācijas pārvaldei, pamatojoties uz Valsts pārvaldes iekārtas likuma 37. panta otro daļu, nodot Tieslietu ministrijas kompetencē pārbaudes lietas materiālus, vienlaikus uzdodot Tieslietu ministrijai izveidot komisiju pārbaudes lietas materiālu izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai.

Tieslietu ministrijas izveidotā komisija 2009. gada 21. jūlijā izteikusi viedokli par pārbaudes lietas turpmākās virzības nepamatotību, un tajā pašā datumā lietas materiāli ar komisijas viedokli nodoti atpakaļ Naturalizācijas pārvaldei lēmuma pieņemšanai.

Naturalizācijas pārvalde ar 2009. gada 4. augusta rīkojumu izbeidza pārbaudes lietu par pilsonības atņemšanu Bičkovičam.

Ministru prezidents Dombrovskis vēstulē vērš ģenerālprokurora uzmanību uz vairākām pārbaudes lietas materiālu izskatīšanas procesa neatbilstībām likumam.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 37. panta otro daļu augstākā iestāde vai amatpersona var pārņemt pārraudzībā esošās tiešās pārvaldes iestādes vai pārvaldes amatpersonas lietvedībā esošo lietu savā kompetencē tikai izņēmuma gadījumā. Tajā pašā laikā tieslietu ministra pienākumu izpildītāja rezolūcijā nav argumentēti izņēmuma apstākļi.

Tieslietu ministrijas izveidotā komisija nav pieņēmusi lēmumu pārbaudes lietā, bet izteikusi tikai viedokli un gala lēmuma pieņemšanai lietā lietas materiālus nodevusi atpakaļ Naturalizācijas pārvaldei.

Kaut arī Naturalizācijas pārvaldei, pieņemot gala lēmumu pārbaudes lietā, jābalstās uz pārbaudes laikā konstatētiem faktiem un uz to pamata izdarītiem secinājumiem, tā, ņemot vērā Tieslietu ministrijas viedokli un pretēji savam viedoklim (tas izriet no Naturalizācijas pārvaldes 2009. gada 4. augusta rīkojuma Nr. 359), izbeigusi pārbaudes lietu.

«Minētais rada aizdomas par iespējamu spiedienu uz Naturalizācijas pārvaldi lēmuma pieņemšanā,» teikts Dombrovska parakstītajā vēstulē ģenerālprokuroram.