Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas «takšu kari» — Latvijas biznesa spogulis

Rīgas «takšu kari» ir Latvijas biznesa spogulis, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende.

««Takšu kari» ir mūsu biznesa spogulis, kur daudz vienkāršākā formā var redzēt ne tikai biznesa, bet arī politisko vidi,» sacīja Jaunzeme-Grende, norādot, ka, piemēram, Somijā šāda situācija nav pat iedomājama, jo tur ir sakārtota uzņēmējdarbības vide un valda cita biznesa kultūra.

Viņa ir pārliecināta: taksometru nozarē notiekošais ļoti labi parāda, ka var ne tikai apmānīt tūristus, bet arī kukuļot.

«Ja taksists redz, kā politiskajā vidē politiķi pērk viens otra atbalstu un balsis, tad viņš ar laiku sāk domāt, ka tā ir darbības norma, un vēlas saņemt savu daļu. Un te nu politiķi tagad var paskatīties paši uz sevi,» sacīja Jaunzeme-Grende.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītāja gan uzskata, ka situācija, kurā jau lidmašīnā tūristam vai investoram tiek teikts, lai izvēlas kādas konkrētas taksometru firmas pakalpojumus, jo citas ir sliktas un darbojas negodīgi, arī nav īsti pareiza, jo, vēl neiebraucot Latvijā, tūrists jau ir satraucies par to, uz kādu valsti viņš atbraucis. Savukārt investors uzreiz redz, ka valstī nav brīvas konkurences un «būs jāiet kādam maksāt».

Pēc Jaunzemes-Grendes domām, biznesa kultūru mainīt ir ļoti grūti. Tas ir laika jautājums un darbietilpīgs process.

LETA jau ziņoja, ka septembra sākumā saasinājās situācija Rīgas taksometru tirgū.

Naktī uz 2. septembri noticis pirmais incidents, kura laikā SIA «Rīgas transporta sabiedrība» (baltās «Toyota») taksometru vadītāji — trīs vīrieši — uzbruka vienai sievietei, «Baltic Taxi» taksometra vadītājai, ielencot automašīnu, pārdurot riepu un sabojājot durvis.

Savukārt naktī uz 3. septembri noticis vēl viens uzbrukums, kura laikā neidentificēts ļaundaris šāvis uz jaunās taksometru pakalpojumu kompānijas «Baltic Taxi» automašīnu.

Par abiem gadījumiem sākti kriminālprocesi.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, pēdējie «taksometru kari» Rīgā notika pirms desmit gadiem — no 1998. līdz 2000. gadam. Saistībā ar konkurences cīņu notika uzbrukumi taksometru firmas «Rīga Taxi» un «Bona M» automašīnām, un policijā tika ierosināti vairāki kriminālprocesi.

Abu taksometru firmu automašīnas tika dauzītas, kā arī dedzinātas. Gandrīz visos šajos gadījumos nozieguma raksturs bija identisks — automašīnā iesēdās pasažieris, bet, sasniedzot izvēlēto galamērķi, parādījās citas personas, kas ar dažādiem priekšmetiem taksometrus dauzīja.