Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bezdarbniekiem nenodrošina visas iespējas

Atklāta vēstule Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim.

Kā zināms, mūsu valstī ir krīze, un šie ir laiki, kad mēs cenšamies visiem spēkiem pārvarēt pašu krīzi un krīzes radītās sekas — gan individuālā, gan valstiskā līmenī. Mani krīze ir skārusi ļoti tieši. Kopš pagājušā gada esmu bezdarbnieks, bet mājās ir divi bērneļi, kas jāpabaro.

Bezdarbnieka pabalsts sen jau beidzies, darba meklējumi nevedas. Tāpēc jūlija sākumā izmantoju Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) laipno piedāvājumu pārkvalificēties un pieteicos uz pavāra kursiem. Četru mēnešu laikā es izmācītos par pavāru. Viss jau likās skaisti, biju apņēmības pilns mācīties ar cerību, ka varbūt pavērsies jaunas darba iespējas. Ka es varēšu vismaz kaut kā savilkt galus kopā, ka man nebūs jādodas prom no valsts labākas zemes meklējumos.

Tomēr pie kursiem tikt, kā izrādās, nemaz nav tik vienkārši. Zinu, ka vieni kursi notika jūlija beigās, bet mana kārta vēl nebija pienākusi. Ne jau es viens tāds bēdubrālis gadījies, cilvēki rindā stāv! Turpināju gaidīt, bet pagāja dienas, nedēļas un pēc tam jau mēneši. Cik tad ilgi var tā gaidīt? Ēst gribas gan man, gan ģimenei, arī rēķini jāapmaksā. Septembra sākumā zvanīju NVA, lai uzzinātu, kad beidzot varēšu sākt mācīties. Uzzinātais mani vienkārši šokēja… Kursi nav notikuši augustā un nebūs arī septembrī! Teikšu atklāti, jūtos teju vai apkrāpts no valsts puses. Visus gadus līdz šim esmu godīgi maksājis nodokļus, un tagad valsts vairāku mēnešu laikā man nevar pat piešķirt vietu pārkvalifikācijas kursos.

Ir bieži dzirdēts, ka bezdarbnieku pārkvalifikācijai piešķirti lieli līdzekļi, Eiropas Savienības struktūrfondi utt. Taču realitāte ir skarba — šo tik ļoti nepieciešamo apmācību nemaz nav iespējams sagaidīt! Kā lai cilvēks atgriežas darba tirgū? Kā var būt bezdarbnieka pabalsts tikai četrus mēnešus, ja ir skaidri zināms — tik īsā laikā NVA nemaz negarantē iespēju pārkvalificēties? Par ko lai es dzīvoju, ēdu, baroju ģimeni? Un no kādiem līdzekļiem es nākamgad maksāšu jūsu plānoto nekustamā īpašuma nodokli? Jūs taču mani burtiski spiežat emigrēt, lai nekad vairs neatgrieztos! Vai tas ir jūsu mērķis?

Dombrovska kungs, es aicinu jūs parūpēties, lai bezdarbnieku pārkvalifikācijai budžetā atvēlētie līdzekļi tiešām nonāktu līdz šiem bezdarbniekiem, pirms ir par vēlu. Ja šo līdzekļu nav pietiekamā apjomā, tad tā arī vajag pateikt: «Latvijas valstij naudas jums nav, brauciet projām!» Mēs, bezdarbnieki, esam tādi paši cilvēki kā jūs un valdības ministri. Mēs neradījām šo krīzi, tāpat kā to neradījāt jūs personīgi. Tāpēc palīdziet mums iespēju robežās savilkt galus krīzes laikā, un mēs palīdzēsim jums, maksājot nodokļus.

Ar tukšiem solījumiem ir par maz, ir pienācis pēdējais laiks darbiem. Reāla iespēja pārkvalificēties, saņemot bezdarbnieka pabalstu — lūk, tādu darbu es personīgi šajos grūtajos laikos sagaidu no valdības. Un tas nu tiešām nav par daudz prasīts.