Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES: recesija mazinās, tomēr vēl aizvien valda nedrošība

Ekonomiskā situācija kopš šā gada otrā ceturkšņa ir ievērojami uzlabojusies, norādot uz labāku izaugsmes perspektīvu gada otrajā pusē. Ekonomiskā aktivitāte 2008. gada beigās un 2009. gada sākumā nesasniedza sākotnēji prognozētos rādītājus, tāpēc gaidāms, ka IKP šogad kopumā samazināsies par 4% gan visā Eiropas Savienībā (ES), gan eiro zonas valstīs, kā tika prognozēts pavasarī.

Tomēr nedrošība joprojām ir liela, un, lai gan drīzumā var notikt pārsteidzoša atlabšana, laiks rādīs, vai tā saglabāsies ilgtermiņā. Eiropas Komisija (EK) prognozē, ka inflācija 2009. gadā vēl aizvien būs nemainīga — 0,9% ES un 0,4% eiro zonas valstīs, jo mazinās nesenā enerģijas un pārtikas cenu straujā pieauguma radītais bāzes efekts, kas virzīja cenu lejupslīdi, un nav paredzams citāds nozīmīgs inflācijas spiediens, portālam «Apollo» paziņoja EK pārstāvniecībā Latvijā.

«Stāvoklis ir uzlabojies, galvenokārt pateicoties nepieredzēti lielajām naudas summām, ko ekonomikā iepludinājušas centrālās bankas un valsts iestādes, tomēr novājinātā ekonomika joprojām nelabvēlīgi ietekmēs nodarbinātību un publiskās finanses. Jāturpina veikt šim gadam un 2010. gadam paredzētos atveseļošanas pasākumus un jāpaātrina finanšu sektora stabilizācija, lai būtu droši zināms, ka bankas būs gatavas piešķirt aizdevumus ar samērīgiem nosacījumiem, kad uzņēmumi un mājsaimniecības atsāks īstenot savus ieguldījumu plānus. Lai publiskās finanses pakāpeniski atkal kļūtu ilgtspējīgas un lai rastu resursus, kas nepieciešami izaugsmes un nodarbinātības potenciāla palielināšanai Eiropā, vajadzīga skaidra, ticama un saskaņota «izejas» stratēģija,» sacījis ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunja.

Šādai virzībai labvēlīgs ceļavējš pastiprinājās vasarā, kad pasaules ekonomikā iesākās stabilizācijas process, ko daļēji izraisīja spēcīgi politiski pasākumi. Pateicoties labākiem finanšu nosacījumiem, ES IKP kritums otrajā ceturksnī ievērojami palēninājās (līdz -0,2% salīdzinājumā ar 2009. gada pirmo ceturksnī, kad IKP kritums bija -2,4%).

Perspektīva tuvākajam laikam ir labvēlīga, jo krājumu aprites cikls ir nonācis pavērsiena punktā un pārliecība uzlabojas gandrīz visās nozarēs un valstīs.

Pamatojoties uz šīm tendencēm, izaugsmes prognozes šā gada otrajam pusgadam EK aplēsēs ir nedaudz pārskatītas uz augšu. Iepriekšējās aplēses 2008. gadam un 2009. gada pirmajam ceturksnim nācās koriģēt, tās samazinot, tāpēc IKP samazināšanās prognozētais rādītājs 2009. gadā kopumā ir nemainīgs — 4% gan visā ES, gan eiro zonas valstīs. Šo aprēķinu pamatā ir atjauninātās prognozes Apvienotajai Karalistei, Francijai, Itālijai, Nīderlandei, Polijai, Spānijai un Vācijai, kas kopā veido aptuveni 80% no ES IKP.