Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Helmanis: spēlētājiem kardināli jāmaina attieksme

«Kamēr kardināli nemainīsies spēlētāju attieksme, domāju, tādā pašā garā arī viss turpināsies,» vērtējot Eiropas čempionātā sasniegto, intervijā izdevumam «Sporta Avīze» atzina Latvijas basketbola izlases kapteinis Uvis Helmanis.

Pēc viņa domām, lielākā problēma un neveiksmju galvenais cēlonis ir tieši spēlētāju attieksme pret izlasi. «Kamēr šajā ziņā kaut kas kardināli nemainīsies, domāju, tādā pašā garā arī viss turpināsies. Nekas jau nav nejaušs,» uzskata Helmanis.

«Kārtējo reizi nespēlējām tā, kā paši bijām cerējuši un kā no mums visi gaidīja. Sastāvs bija sapulcēts ļoti labs. Kā vienmēr — atkal bija cerības, taču atkal pēdējā brīdī kaut kas pietrūka,» aizvadīto Eiropas čempionātu rezumēja izlases galvenais kapteinis. «Pietrūka tikai dažu sekunžu, lai izpildītu minimālo uzdevumu un izkļūtu no apakšgrupas. Pirms diviem gadiem Seviljā mums pēdējā brīdī «iegrieza» horvāti ar pēdējo sekunžu metienu pret spāņiem, bet šoreiz — pēdējās 20 sekundes pret vāciešiem «norakām» paši. Spēlētāju nesaprašanās un komunikācijas trūkums — tas maksāja iespēju spēlēt tālāk.»

Kaspara Bērziņa piemērs

«Negribu iedziļināties visās niansēs, to var darīt tikai Kaspars, un negrasos būt informators no izlases ģērbtuvēm — pietiek jau ar vienu Valdi Valteru, kurš klačojas savā «tviterī», taču tas bija viens no uzskatāmajiem piemēriem, ka spēlētāji nesaprot un nespēj atšķirt, ko var atļauties un kur jau tu pārkāp visas robežas. Kā jau treneris izteicās: tā bija sarkanā kartīte, jo pārkāpumi bija arī iepriekš. Katrs var izdarīt secinājumus, taču šeit runa ir tikai par attieksmi.»

Helmanis atbalstīja Bērziņa atskaitīšanu no izlases rindām. «Pilnīgi pamatots trenera lēmums. Neapšaubāmi. Tikai beigās izskatījās, ka pats Kaspars to nesaprata. Pēc tam kad viņš tika atskaitīts, zvanīju Kasparam un lūdzu, lai aiziet un izrunājas ar treneri, varbūt tomēr atrastu kādu kompromisu. Tagad saprotu, ka Kaspars nebija ne zvanījis, ne meklējis kādu kontaktu. Būtu tikai normāli, ja sekotu vismaz atvainošanās. Nevaru apgalvot, ka es vienmēr esmu bijis zelta gabaliņš — podi ir gāzti, bet gandrīz vienmēr ir sekojusi atvainošanās, nožēlošana vai vainas izpirkšana laukumā. Domāju, tā to vajadzēja risināt, bet viss bija Kaspara rokās.»

Tāpat Helmanis izteicās, ka lietuviešu speciālists Ķēstutis Kemzūra, kurš Eiropas čempionātā bija Latvijas izlases galvenais treneris, ir ļoti profesionāls treneris.

«Basketbolu spēlēju pietiekami ilgi, esmu bijis pie daudz un dažādiem treneriem un ar pilnu atbildību varu teikt, ka Kemzūra ir ļoti profesionāls treneris, ar ļoti profesionālu pieeju un attieksmi. Viņa noniecināšana pašlaik ir smieklīga — to noteikti dara cilvēki, kas nepazīst ne viņu, ne viņa metodes un nezina, kā izlase šogad gatavojās.»

«Manuprāt, trenera un spēlētāju vaina par neizdevušos čempionātu ir līdzvērtīga, jo faktori bija dažādi. Kaut vai pēdējās sekundēs pret Vāciju, kad [Jans Hendriks] Jagla iemeta mums brīvu trīspunktu metienu. Minūtes pārtraukumā trenera dotais norādījums bija skaidrs un nepārprotams — vai nu tikt līdzi, mainoties uz jebkuriem blokiem, vai sist sodu. Kā notika realitātē, visiem zināms. Kāds to nesadzirdēja, kāds nesaprata, un viss — mums jau bija problēmas.»

par šādu pārkāpumu saņēma 6000 eiro (4216 lati) lielu naudas sodu un četru spēļu diskvalifikāciju

«Kaspara rīcību šajā gadījumā neatbalstu. Visādi var gadīties cīņas karstumā laukumā, bet pēc spēles… Jāciena pretinieks, un jāciena sevi. Pēc zaudējuma jāpaspiež roka un jāiet uz ģērbtuvēm. Labi, ka tas neizvērtās masu kautiņā, jo tas bija pilnīgi iespējams — no vāciešu puses tā būtu adekvāta reakcija. Taču viss notika ļoti ātri, Hamans bija ar pozitīvām emocijām un skrēja pie savējiem. Saprašana, kas patiesībā notika, nāca mirkli vēlāk.»

Kā ziņots, Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalījās septīto reizi kopš neatkarības atjaunošanas un piekto reizi pēc kārtas. Līdz šim labākais rezultāts tai ir bijusi izcīnīta 8. vieta, kas tika sasniegta 2001. gadā. Pēdējie četri čempionāti Latvijas izlasei bijuši ļoti nesekmīgi, ik reizi ieņemta pēdējā vieta apakšgrupā, kas neļāva turpināt cīņu par augstākām vietām.