Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arvien vairāk sāk runāt par veselības nodokli

Par speciāla [s:27153], norādot, ka tas būtu vienīgais nodoklis, ko valstī pašlaik vajadzētu ieviest. Arī Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis rosina ieviest šādu nodokli, portālu «Apollo» informēja biedrībā.

Apinis vērsies pie Valsts prezidenta Valda Zatlera, Ministru prezidenta Valda Dombrovska, finanšu ministra Einara Repšes un veselības ministres Baibas Rozentāles ar aicinājumu atgriezties pie idejas par obligātu veselības apdrošināšanu vai veselības nodokli.

Vēstulē amatpersonām Apinis norāda, ka veselības budžets jāpiesaista kādai stabilai ekonomiskai konstantei un jāatbrīvo no politiskas balsošanas metodes budžeta izveidošanā. LĀB prezidents uzskata, ka veselības nodoklis būtu jāievieš jau šogad.

«Ir pilnīgi skaidrs, ka politisku iemeslu dēļ palielināt iedzīvotāju ienākumu nodokli nav iespējams, bet izveidot diferencētu iedzīvotāju ienākumu nodokli līdz budžeta pieņemšanai 2009. gada novembrī neizdosies. Ja šo nodokli samazinātu par 8% un izveidotu veselības nodokli 10% apjomā, politiski tas būtu relatīvi viegli paveicams. Pretējā gadījumā notiks «vienas nakts» ienākuma nodokļa palielināšana pirms budžeta pieņemšanas,» norāda Apinis.

Viņaprāt, ar veselības nodokli būtu relatīvi vieglāk nekā ar ienākuma nodokli aplikt jebkuru iedzīvotāju ienākumu, tostarp ienākumus no dividentēm, pašnodarbināto ienākumus, ienākumus no darba ārvalstīs.

Apinis rosina ieviest trīs līmeņus veselības nodoklim. Pirmais līmenis paredzētu primāro aprūpi, neatliekamās palīdzības dienestu, infekciju profilaksi un ārstēšanu, kā arī bērnu ārstniecību un profilaksi. Otrais līmenis jau paredzētu sekundāros ambulatoriskos, plānveida ķirurģijas un aprūpes pakalpojumus. Savukārt trešais līmenis paredzētu dažādas ekstras, un šos izdevumus segtu privātā apdrošināšana vai pašu slimnieku maksājumi.

Pēc iepriekšējiem aprēķiniem, ieviešot veselības nodokli, nākamā gada veselības budžets varētu būt aptuveni šā gada līmenī (nesamazinātos), bet pieaugtu līdz ar Latvijas ekonomikas atlabšanu, taču būtu neatkarīgs no politiskām spēlēm, norāda LĀB prezidents.