Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aivars Tarvids: labdari bez nēzdodziņa

Kolektīva nolemtība, egoisms un viduvējība 15. septembrī sēdēja pie galda Ministru kabinetā, kur Valdis Zatlers otrreiz savas prezidentūras laikā bija sasaucis valdības ārkārtas sēdi. Šoreiz atklātu, sabiedrisko mediju tiešraidē — lai labticīgā nācija beidzot uzzina, «kā veicas strukturālo reformu īstenošana».

Zatlers turpina spēlēt visas tautas prezidentu. Pavalstnieku mīlas un cieņas gūšanai visi līdzekļi labi. Var, rezidences strūklakai čalojot, demonstrēt tautiešiem «valsts pirmo runčuku» Čārliju. Var, var tautas advokāta tēlā iejūtoties, live režīmā nodokļu maksātājiem par mierinājumu strostēt un mudināt premjeru Valdi Dombrovski un viņa ministrus.

Kā nekā, Zatlers šonedēļ, izmantojot Jāņa Čakstes apaļo jubileju, formulējis savu nācijas līdera un politiskās elites kopumā virsuzdevumu — «es stāvu pie pirmā Valsts prezidenta pieminekļa, un mēs šaubāmies, kādi vadoņi mums vajadzīgi tagad. Es domāju, ka ne tie, kas izdara visu, bet gan tie, kas iedvesmo, lai mēs varētu darīt paši. Ne tādi, kas pārvalda valsti savās interesēs, bet tādi, kas to dara tautas interesēs… Vienprātība ir tas, kas šodien ir nepieciešams, jo no vienprātības izaug valsts».

Kā interesēs patlaban tiek pārvaldīta Latvija, vai ik nedēļu iespējams izlasīt Valsts kontroles ziņojumos. Savukārt par vienprātību valdībā patlaban spriedelēt smieklīgi. Bet premjera Dombrovska sentence — «valdība ir tik stipra, cik stabila ir koalīcija» — nav pat ņirgas vērta. Un sekundāri izspēlēt dažādus nākotnes scenārijus, proti, prognozēt varas partiju attiecību dinamiku, apcerēt valdības dzīvotspēju un meklēt alternatīvas. Jo otršķirīgi, vai Otro republiku nomaitās jaunlaicēnu nemākulība, oranžo rijība, zaļzemnieku konformisms, latviešu partiju nacionālisms, krievu partiju šovinisms utt…

Pats Zatlers krīzes laikā mēģina iedvesmot nāciju ar morālām prātulām, masu skrējieniem un bezspēcīgas valdības ministru apsēdināšanu pie formālas pļāpātuves galda. Kur prezidenta kā moderna vadoņa artava nacionālas katastrofas priekšnojautu rudenī? Zināms valdības Starptautiskajam Valūtas fondam adresētajā nodomu vēstulē formulētais plāns. Zināms tā sauktais Zalāna plāns. Jājautā — kur Zatlera plāns? Kur prezidenta likumdošanas iniciatīvas? Atzīsim, Zatlers morālās autoritātes ziņā ir «spalvas» vai «gaiļa» svara kategorijā, kā augstākā amatpersona viņš pat neprotas vai baidās izmantot visus likumdošanā noteiktos prezidenta varas resursus.

Tā nu amatpersonas dažas stundas televīzijas starmešu gaismā spēlēja valstiskumu, tad sēdās limuzīnos un aizbrauca savās gaitās. Bet Latvija palika. Ar tehnisku valdību, kura apņēmusies izpildīt aizrobežu finanšu donoru direktīvas, kad glābjamas svensonu bankas, ne stutējami nacionālie uzņēmēji. Kādreiz latvieši esot gājuši nāvē par savu valsti. Nu valsts gatava dzīt nāvē un nabadzībā latviešus it kā Latvijas vārdā. Vai atradīsies kaut viens saprātīgs pilsonis, kurš brīnīsies, ja šoruden «amputētais» budžets tiks pieņemts histēriskā Saeimas plenārsēdes naktsmaiņā, ja atkal tiks ieviesti ne vienkārši sociāli netaisnīgi, bet fiskāli idiotiski nodokļi? Nākas dzīvot laikā, kad ne jau sarkanarmija apdraud valsti, iespējams, to sagraus bezdarbnieku leģions un izputinās ekonomisko bēgļu masas.

Mūžīgais jautājums — ko darīt? Ģenerālstreiks, nevardarbīgas masu nepakļaušanās akcijas, klusa varas rīkojumu sabotāža… Lai krīt valdība, brīvlaižas Saeima, demisionē prezidents! Lai vara pagaidu valdībai, kura aptur Satversmi un izsludina jaunu Satversmes sapulces sasaukšanu un, protams, ievieš Latvijā ārkārtas stāvokli ar visām konsekvencēm… Protams, tas poētisks nākotnes redzējums, tāda utopiska iztēles rotaļa. Latviju sagaida banāla dzīves proza. 18. novembrī parādi pieņems, vismaz tautiešus Ziemassvētkos sveiks ne nevarīgais jaunlaicēnu Dombrovskis, bet šarmantais un pāri partijām stāvošais Mārtiņš Bondars. Šajos Ziemassvētkos «valsts pirmā ģimene» rādīs paraugu pavalstniekiem. Šoreiz ne dodot mājas patversmes kaķēnam vai talkojot Likteņdārzā. Prezidenta ģimene atvēlēs kādu grasi advokāta Andra Grūtupa iedibinātajā Nācijas glābšanas fondā.

Latvijai joprojām nav labdara, kurš sērdienītes asaru notraustu.